Donald Trump esete a bukott sajtóval

Makkay József 2016. november 19., 20:25
Donald Trump esete a bukott sajtóval
galéria

Donald Trumpnak, az Egyesült Államok új elnökének meglepetésszerű győzelmét egy hete már könyvtárnyi újcágcikk, publicisztika, szakmai elemzés boncolgatja. És ez még egy ideig eltart, amíg az új amerikai elnök győzelmében ellenérdekelt szociológusok, politológusok és újságírók kimagyarázzák bizonyítványukat, hogy a legalapvetőbb szakmai elvárásokra is fittyet hányva miért sorakoztak fel Hillary Clinton demokrata párti jelölt mögé.

Ha az amerikai elnökválasztás kapcsán van jól körülírható üzenete az egész világot elárasztó sajtóhisztériának, az a fősodratú média meghasonlása. Azé a sajtóé, amely egyemberként állt be Hillary Clinton mögé, mintegy bizonyosságként arra, hogy egyedül a demokrata párti jelölt lehet a jó válasz Amerika számára. Úgy is fogalmazhatnánk, Trump az amerikai sajtó ellenében nyert választást, ami az emberek alternatív tájékozódási forrásaira mutat rá. Akik idejében rájöttek arra, hogy a nagy médiakonszernek kiadványai, rádió- és tévéállomásai manipulálnak, félretájékoztatnak, féligazságokkal operálnak, azok egyből hátat fordítottak azoknak, és a helyi közösségekben vagy a közösségi oldalak nyilvánossága előtt kerestek megerősítést igazuk számára.

A Trump-jelenség ezzel arra is rávilágít, hogy a megvásárolt fősodratú média már rég nem egyeduralkodó sem az amerikai, sem a nemzetközi hírpiacon. Az úgynevezett „polkorrekt” tájékoztatás nem csak amerikai jelenség: „jótékony” hatását jól mutatja, hogy szerte Európában embertömegek utasítják el a fősodratú médiát alternatív tájékozódási forrásokat keresve. Ez pedig nemcsak zűrzavarral, hanem egyéb veszélyekkel is járhat, hiszen az igaz információ iránti éhséget olyan erők is kihasználhatják, akik az objektivitás látszatát keltve éppen úgy manipulálnak, mint a média másik fele, amiből már kiábrándult az olvasó.

A hiteles tájékoztatás iránti igény nem új keletű elvárás, azonban az amerikai elnökválasztás oldalvizén nyilvánosságra került egyoldalú, egysíkú sajtótámogatás tucatnyi kérdőjelet vet fel a sajtó és a mindenkori hatalom kapcsolatáról. A sokak szemében egyre hiteltelenebbé váló újságírói munka egész médiaintézmények ellehetetlenüléséhez, drasztikus példányszámcsökkenéshez, illetve a sajtó hagyományos szerepének megkérdőjelezéséhez vezet. Sok politikus azt hiszi, hogy ha megvásárolja vagy más módon gyűri maga alá a sajtót, azzal biztos politikai jövőt könyvelhet el saját boldogulása és pártja számára.

Régebb is sejteni lehetett, de Donald Trump győzelme óta immár bizonyossá vált: mindenféle sajtómanipuláció ellenkezőleg is elsülhet. Ebből pedig a politikusoknak tanulniuk kellene.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb
hétfő, 06:27

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.