Véletlenül Brazília

Nánó Csaba 2015. március 07., 22:19

Március 9. jelentős dátum a felfedezések történetében: 515 évvel ezelőtt ezen a napon hagyta el Lisszabon kikötőjét Pedro Álvares Cabral hajóhada, hogy elinduljon felfedezni európaiak számára ismeretlen világokat. Akárcsak több más úttörő tengerész esetében, máig nem világos, hogy felfedezése megtervezett út volt, vagy a véletlen műve.

Véletlenül Brazília
galéria

Brazília felfedezője, Pedro Álvares Cabral 1467-ben született a portugáliai Belmonteben. Apja a tartomány kormányzója volt, Pedro valószínűleg megélt volna egy kevésbé veszélyes foglalkozásból is, ám őt már gyerekkorától a tenger vonzotta. Vasco da Gama utódjának tartották, 32 éves korára akkora tengerészi tapasztalatra tett szert, hogy   1499-ben a király kinevezte a második portugál India-flotta nagy kapitányává.

Cabral flottája 1500. március 9-én futott ki a lisszaboni kikötőből. A fiatal főparancsnok olyan legendás kapitányoknak osztott utasításokat, mint a Jóreménység foka mellett először elhajózó Bartholomeu Dias vagy Goncalo Coelho. Az 1500-as út előzménye Vasco da Gama 1498-as felfedezése volt, aki elsőként hajózott végig a portugálok által évtizedek óta tervezett indiai hajóúton, és 1499-ben három hajóval és tekintélyes fűszerrakománnyal tért vissza Lisszabonba.

A második expedíció vezetőjeként Cabral I. „Szerencsés” Mánuel királytól 9 naót (négy árbocos vitorláshajó, melyet a 15. században Portugáliában fejlesztettek ki Atlanti-óceáni hajózásra), 3 karavellát (kereskedelmi hajózásra alkalmas hajótípus) és egy teherhajót kapott, és mintegy 1500 főnyi haderőt szállított kelet irányába.

Az expedíció nem indult túl jól: az egyik hajó már a Zöld-foki szigetek térségében nyomtalanul elveszett, ráadásul a flotta letért a portugál hajósok által használt útvonalról, és nagyobb körívet írva le az óceánon, „belebotlott” a dél-amerikai szárazföldbe. A Zöld-foki szigetektől egyenesen délnyugatnak hajóztak, s április 21-én egy hegyet pillantottak meg, amelyet Húsvét-hegy névre kereszteltek. Cabral április 22-én horgonyt vetett az öbölben, ahol egy keresztet állított és a területet I. Manuel portugál király birtokának nyilvánította. Mivel azt hitte, szigetre bukkant, a földet az Igaz Kereszt Szigetének (Vera Cruz szigete) nevezték el.

Cabral kapcsolatot létesített a mai Porto Seguro környékén élő, kőkori kultúrájú indiánokkal, majd a hónap végéig flottájával a part mentén hajózott végig, mígnem május 1-jén az indiai út folytatásáról döntött, egy teherhajóval Gaspar de Lemost küldve vissza I. Mánuel királyhoz a felfedezés hírével.

Cabral nem fordított túl nagy figyelmet felfedezésére: az armada főparancsnoka pár nap után folytatta útját India felé, ami elég viszontagságosra sikeredett. De még a portugál korona sem foglalkozott érdemben a felfedezett területtel, mivel egy 1502-es expedíció semmi értékeset nem talált a primitívnek tartott bennszülötteknél. Brazília az 1530-as évekbeli gyarmatosítása után a portugál gyarmatbirodalom egyre fontosabb része, Cabral felfedezésének köszönhetően pedig Latin-Amerika egyetlen portugál nyelvű országa lett.

Hajóit indiai fűszerekkel és más árukkal rakatta meg, majd visszaindult Európa felé. 1501. július 31-én érkezett vissza Lisszabonba. A flottából mindössze három hajó maradt…

Bár ő azt várta, hogy megkapja a királytól a parancsnoki kinevezést az 1502-ben induló harmadik India-flotta élére, azt Vasco da Gama kapta meg. Ezután Cabral már élete végéig egyetlen hivatalos küldetést sem kapott az udvartól.

1520-ban, más források szerint 1526-ban halt meg. Santarém városában az Igreja da Graça templomban temették el.

A brazilok őt tartják hazájuk felfedezőjének, ám a mai napig erősen vitatott, hogy valójában a portugál Pedro Álvares Cabral fedezte fel Brazíliát vagy pedig a spanyol származású Vicente Yanez Pinzón, aki Columbus egyik hajójának kapitánya volt, és állítólag Cabral előtt már járt ott.

Egy biztos: portugál gyarmat lett belőle, ahol még ma is a portugál a hivatalos nyelv.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.