Siketvakon is sikeres

EN-összeállítás 2015. június 27., 07:52

Lehet, hogy nem sokat hallottunk Helen Adams Kellerről, pedig életútja szinte páratlan. Az amerikai író, aktivista volt az első siket és vak, aki valaha felsőfokú képzettséget szerzett.

Siketvakon is sikeres
galéria

Helen Keller 1880. június 27-én született egy Alabama állambeli birtokon. Családja német eredetű, édesapja svájci származású volt. Az egészséges kislány 19 hónaposan vesztette el látását és hallását egy akkor „heveny gyomortáji és agyi vértolulás”-nak nevezett betegségben, ami feltehetően skarlát vagy agyhártyagyulladás lehetett. Az biztos, hogy a kislány kapcsolata szinte teljesen megszakadt a külvilággal, Helen csak egyetlen emberrel tudott kommunikálni: a család szakácsának hat esztendős kislányával, akivel közösen saját jelnyelvet fejlesztettek ki. Aztán a kislány édesanyja olvasott egy cikket egy szintén siketvak kislány sikeres taníttatásáról, ezért a szülők úgy döntöttek: mindent megtesznek, hogy gyermekük is fejlődhessen. Egy fül-orr-gégész orvos egyenesen Alexander Graham Bellhez küldte a családot, aki akkoriban siket gyermekekkel foglalkozott. (Bell édesanyja is siket volt, ezért fia hallásjavító készülékekkel kísérletezett. Így jutott el később a telefon feltalálásáig.) Bell tanácsára a szülők felkeresték a bostoni Vakok Perkins Intézetét: az iskola egykori diákját, a húszéves látássérült Anne Sullivant küldte a családhoz Helen tanítójául. Anne ettől fogva 49 évig volt Helen tanítója és állandó társa. Visszaemlékezések szerint a fiatal tanítónő akkor ért el áttörést a kommunikációban, amikor a siketvak lány rájött, hogy tanára a vizet jelképező mozdulatokat végez a tenyerén, miközben vizet csorgat rá. Ezt követően Helen mindent meg akart tanulni.

Magna cum laude

1890-ben a tízéves Helen Keller megismerte egy norvég siketvak kislány történetét, aki megtanult beszélni. Ezen felbuzdulva Keller is meg akart tanulni beszélni: Helen megérintette a beszélők ajkait és torkát, másrészt Sullivan ujjaival betűzött a kislány kezén, így tanulta a beszédet. Később Keller megtanulta a Braille-írás használatát, aminek segítségével nemcsak angol, hanem francia, német, görög, és latin műveket is olvasott. Keller Sullivan támogatásával több iskola után a The Cambridge School for Young Ladies (Ifjú Hölgyek Cambridge Iskolája) intézetbe járt, majd felvételt nyert a Radcliffe Főiskolára. 1904. június 28-án 24 évesen Keller magna cum laude kitüntetéssel diplomázott, és ő lett az első siketvak, aki főiskolai bölcsészdiplomát szerzett. Világhírű szerző és szónok lett belőle, és buzgó aktivista, aki többek közt kiállt a fogyatékos emberek ügye mellett, de pacifista is volt, emellett szocialista nézeteket vallott. Összesen 12 könyvet és számos cikket írt.

Helen Kellernek egész életében társra volt szüksége a kommunikációhoz. Anne Sullivan férjhez ment, majd 1936-ban meghalt. A siketvak lány segítője egy fiatal skót lány lett, kinek halála után újabb segítőt kellett keresni Helen 1968-as haláláig. A siketvak nőnek viszont nem csak emberi segítői voltak. Keller és Sullivan közel negyven országban járt, köztük Japánban is. Itt érdeklődtek a világhírűvé vált akita kutya, Hacsikó iránt, az eb ugyanis 11 éven át várta a vonatállomásnál elhunyt gazdáját (ennek állít emléket többek közt a Hacsi, a leghűségesebb barát című film Richard Gere főszereplésével). Hacsikó akkor már nem élt, de a siketvak hölgy kapott ajándékba egy akita fajtájú kutyát sőt, miután az elpusztult, a japán kormány hivatalosan Kellernek ajándékozta a kutya testvérét. Ennek okán ma Kellernek tulajdonítják, hogy a japán kutyafajtát megismertette az Egyesült Államokban a harmincas években.

Kitüntetett szuperhős

Keller minden amerikai hivatalban lévő amerikai elnökkel találkozott és több híresség, például Alexander Graham Bell, Charlie Chaplin, Mark Twain barátságát élvezte. 1964-ben Lyndon B.Johnson amerikai elnök az Elnöki Szabadság Érdemérmet adományozta Helen Kellernek, ami az Egyesült Államok két legrangosabb állampolgári kitüntetései egyike.

Keller életét többen, többféleképpen is feldolgozták. Maga szerepelt a róla szóló 1919-es némafilmben, de önéletírásaiból irodalmi ciklust is szőttek. Ebből készült tévéjáték, Broadway-előadás és Oscar-díjas film is. A csodatevő (The Miracle Worker) című 1962-es alkotás kegyetlen őszinteséggel mutatja be, ahogyan Sullivan tanítani igyekszik a kommunikációra képtelen Kellert. A siketvak íróról több dokumentumfilm szól, de még a bollywoodi filmipart is megihlette életútja. Alegbizarrabb feldolgozás egy képregényhez fűződik: a Helen Keller című sorozatban a főiskolás korú Keller olyan eszközt kap képességei javítására, amellyel nemcsak látni és hallani lesz képes, hanem olyannyira javítja a fizikai képességeit, hogy felbérelik az Egyesült Államok elnökének védelmére… A valóságos Helen Keller röviddel 88. születésnapja előtt elhunyt.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.