Román korrupció Cannes-ban

Demeter Zsuzsa 2016. május 29., 09:10

Ősidők óta a legerősebb mezőnnyel zajlott a Cannes-i Filmfesztivál. A George Miller vezette zsűribe idén az Oscar-díjas Nemes Jeles Lászlót is beválogatták. A 21 versenyben lévő film alkotói között olyan neves rendezők alkotásai is helyet kaptak, mint Jarmusch, Almodóvar, Isabelle Huppert és Marion Cotillard. Az Aranypálmát – a nézők és a kritikusok ellenszenvét kiváltva – a 80 éves brit Ken Loach kapta I, Daniel Blake (Én, Daniel Blake) című filmjéért.

Román korrupció Cannes-ban
galéria

Lassan hozzászokhatunk ahhoz, hogy ha a Cannes-i Filmfesztiválon román film van versenyben, akkor így vagy úgy, díjazni is fogják. Nem volt ez másként idén sem, a román újhullám legismertebb és legdíjazottabb rendezőjét, Cristian Mungiut idén sem engedték el díj nélkül: a Bacalaureat (Érettségi) című film ezúttal a legjobb rendező díját érdemelte ki, amelyet egyébként megosztva kapott a francia Olivier Assayasszal, aki a Personal Shopper című, angol nyelven forgatott thrilleréért érdemelte ki ugyanazt a díjat.

Mungiu filmjét már az előzetes kritikák is díjesélyesnek tartották, bár kétséges volt, hogy a 2007-ben Aranypálmát, 2012-ben a legjobb forgatókönyvnek járó díjat elnyerő román rendező újrázhat-e ezúttal is: a kortárs román társadalom jó inspirációs forrásnak bizonyult most is, Mungiu harmadik cannes-i díját viheti haza a vitrinbe. A lassan világhíressé váló román film a fesztivál szinte valamennyi programjában képviseltette magát, a versenyprogramban egyébként Cristi Puiu Sieranevada című kortárs családi drámája is szerepelt, s szintén nagyon jó fogadtatást kapott a kritikusoktól, bár díjjal nem honorálták az egy családi tort valós időben bemutató filmet.

Mungiu filmje középpontjában ezúttal egy 50 év körüli kolozsvári román orvos áll, aki azt reméli, hogy érettségiző lánya Angliában tanul majd tovább. A kiválóan tanuló Elizát azonban egyik reggel iskolába menet megtámadják, emiatt apja attól tart, hogy a megsérült és lelkileg felkavart lány nem fog elég jól teljesíteni az érettségin ahhoz, hogy Cambridge-be felvegyék. Romeo korrupció árán próbálja elintézni, hogy amennyiben szükséges, lánya jegyeit feljavítsák, miközben teljesen meghasonul önmagával – áll a film szinopszisában. A morális kérdésekkel foglalkozó filmben a rendező arra a kérdésre keresi a választ, hogy milyen összefüggés lehet a román társadalomban tapasztalható korrupció és az egyéni megalkuvások között.

Olivier Assayas Mungiuval megosztva díjazott filmje már nem aratott osztatlan sikert a kritikusok körében: a filmet mind a sajtóvetítés után, mind a díj kihirdetésekor hangos nemtetszéssel díjazták a filmes szakemberek. S ugyancsak fújolás fogadta a zsűri nagydíját, a kanadai Xavier Dolan rendezte Just until the end of the world-ot, amely a francia film legnagyobb sztárjait vonultatta fel: Vincent Casselt, Lea Seydoux-t és Marion Cotillardot is. Egybehangzó kritikák szerint ezzel ki is merült a film érdeme.

És ezzel még nem is értünk a fújolások végére, mindenki meglepetésére az Aranypálmát a 80 éves Ken Loach filmje, az I, Daniel Blake nyerte, ami egy szociálisan roppant érzékeny, könnyfakasztó és torokszorító történet, ezzel Ken Loach is belépett abba a klubba, ahol a két aranypálmás rendezők vannak, korábban a Felkavar a szél című filmjével nyert 2006-ban. Az I, Daniel Blake egy egész életében keményen dolgozó észak-angliai férfi kafkai küzdelmét mutatja be a bürokráciával, azaz hogyan hagyja cserben a rendszer az egyre mélyebb szegénységbe süllyedő állampolgárt. A George Miller vezette zsűritől Andrea Arnold brit filmrendezőnő kapta a zsűri díját az Egyesült Államokban játszódó American Honey című, a társadalom peremére került fiatalokról szóló road movie-jáért.

A kritikusok a zsűrivel szemben inkább a fesztiválkedvenc Marin Ade rendezte Tony Erdmann című német vígjátékot, Kleber Mendonce Filho Aquarius című filmjét és Paul Verhoeven Elle című erotikus thrillerét díjazták volna, de díj nélkül távozott Jim Jarmusch (Paterson), Pedro Almodóvar (Julieta) és Cristi Puiu (Sieranevada) is. A zsűri nem értékelte a szellemességet, mert a Tony Erdmannon kívül a hihetetlenül vicces Elle-nek és a Ma loute-nak sem adott semmit. Helyette viszont – a kritikusok szerint – kizárólag a társadalmi témájú, humanista filmeket díjazták.

George Miller, a zsűri elnöke megpróbált szembemenni a vádakkal: „21 film volt versenyben, nagyon sok lehetőség volt, de csak nyolc díjat adhatunk át” – mondta. Miller azt is bevallotta, „megpróbáltak” nem figyelni a filmkritikákra, hogy saját maguk dönthessenek. Nemes Jeles László a maga részéről örömét fejezte ki, hogy az idei fesztiváldíjas filmet, a kanadai Juste la fin du monde-ot 35 milliméteres filmre forgatták.

A 69. Cannes-i Filmfesztivál fontosabb díjai
Aranypálma-díj I, Daniel Blake (Ken Loach) – Anglia; A zsűri nagydíja Juste la fin du monde (Xavier Dolan) – Kanada; A zsűri díja American Honey (Andrea Arnold) – USA; Legjobb rendező (megosztott) Cristian Mungiu (Érettségi - Románia) és Olivier Assayas (Personal Shopper - Franciaország); Legjobb színésznő Jaclyn Jose (Ma’ Rosa) – Fülöp-szigetek; Legjobb színész Shahab Hosseini (The Salesman) – Irán; Legjobb forgatókönyv The Salesman (Asgar Fahradi) – Mexikó; Legjobb rövidfilm Timecode (Juanjo Gimenez) – Spanyolország; Aranykamera-díj Divines (Houda Benyamina) – Franciaország; Tiszteletbeli Aranypálma-díj Jean-Pierre Léaud.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.