Modern mitológia Putyin módra

Kádár Hanga 2014. október 25., 19:36

Pólók, szórólapok ezerszámra, heroikus festménykiállítás: mindegyiken az Oroszországi Föderáció elnökének portréja. Vlagyimir Putyin 62. születésnapját – az orosz államfő 1952. október 7-én született Leningrádban, a mai Szentpétervárott – ugyanis a róla elnevezett fesztivállal ünnepelték.

Modern mitológia Putyin módra
galéria

Pólók, szórólapok ezerszámra, heroikus festménykiállítás: mindegyiken az Oroszországi Föderáció elnökének portréja. Vlagyimir Putyin 62. születésnapját – az orosz államfő 1952. október 7-én született Leningrádban, a mai Szentpétervárott – ugyanis a róla elnevezett fesztivállal ünnepelték. Boltok teltek meg egy új orosz ruhamárka termékeivel, amelyeken Vlagyimir Putyin hol tigrissel, hol bernáthegyivel pózol. Az oroszok legnagyszerűbbnek tartott férfijának képe feszül hát a büszke hazafiak mellkasán.

Míg az ünnepelt pihengetett 16 év utáni első, jól megérdemelt szabadnapján (az elmúlt 16 év során az idén először vett ki szabadnapot a születésnapja alkalmából, amelyet valahol a szibériai tajgában töltött) egy anonim festők alkotta tárlattal ajándékozták meg Moszkvában, amely – hogyan is lehetne másként – a Putyin 12 hőstette címet viseli. A tárlat heroikus, hiszen az elnök mindegyik alkotáson Héraklészként jelenik meg, tógában, kidolgozott bicepsszel, amelyeken hol a lernéi hidra Amerikának címzett fejét nyisszantja le, hol a veszedelmes Minósz bikáját, azaz a Krím vadait töri be. De az ukrajnai háborús darab mellett ugyanúgy megtekinthető a szocsi olimpiát jelképező alkotás is, amelyen a dicsőséges Vlagyimir kigyúrt karral már olimpikonként fenyeget. Viszont az oligarchák, s így a korrupció elleni küzdelmét jelképező festmény állítólag többször is leesett a falról. Az ilyesfajta erők legyőzése, úgy látszik még egy félistennek is komoly kihívást jelent.

A születésnapi őrületnek a csecsen fiatalok sem tudtak ellenállni. Több mint százezren vettek részt Csecsenföld fővárosában, Groznijban élükön az elnökkel, Ramzan Kadirovval egy gigantikus városi gyűlésen, amelyen őrjöngve és dicsőítve örültek együtt az orosz Herkules 62. életévének.

A moszkvai Levada közvélemény-kutató központ szociológusai szerint a megkérdezettek 42 százaléka szerint Putyin őszintén akar javítani a lakosság helyzetén, további 28 százalékuk úgy véli, hat éven belül ez sikerülni is fog neki. Az említett kutatásból derült ki az is, hogy az oroszok leginkább a fertőző nyugati eszméktől való megszabadulásért hódolnak a nemzeti hős előtt.

De az utóbbi hónapok valamennyi egyéb közvélemény-kutatása is Vlagyimir Putyin népszerűségének és tekintélyének növekedéséről számol be: az oroszok a legerkölcsösebb, legtekintélyesebb férfinak tartják, a hölgyek mellett pedig – ez derül ki a médiából – nem kis szerénységgel maga Putyin is jóképűnek tartja magát. A jól ápolt külső és szigorú tekintet mögött pedig egy rendkívül okos, valóban munkamániás (emiatt családját hanyagoló), befolyásos, határozott, hatalomhajhász ember áll. Az a politikus, aki 1999 és 2000 között, valamint 2008-tól 2012-ig vezette az orosz kormányt, 2000 és 2008 között két ciklus erejéig volt államfő, majd 2012 májusában lett újra Oroszország első embere.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.