Milyen mozifilmeket láthatunk 2017-ben?

Kádár Hanga 2017. január 07., 17:06

Január elején kiderül, az Oscar-bizottság mely filmeket jelöli aranyszobrocskára, ezek közül majd februárban választanak nyerteseket. Addig is érdemes átgondolni, hogy az új év milyen mozifilmekkel kecsegtet. Összeállítottuk 2017 legígéretesebb bemutatóit. 

Milyen mozifilmeket láthatunk 2017-ben?
galéria

Úgy tűnik, a történelmi fantáziafilmek nem hagyják magukat: a valóságos történetekre alapozott legendák, mítoszok egyre több nézőt csalnak be a vetítőtermekbe. A Titánok harca anno megosztotta a kritikusok tömegét: való igaz, hogy a filmzenén és a drága látványelemeken kívül nem hagyott túl sok maradandót az amerikai filmtörténelemben, így ettől a sorstól féltik A Nagy Fal (The Great Wall) című Zhang Yimou-művet is. A film betekintést nyújt a világ egyik leghíresebb építményének, a kínai Nagy fal felhúzásának a történetébe: ki ellen és miért kínlódtak emberéleteket sem kímélve az erődítményrendszer létesítésével 1700 éven át? A hivatalos történelmi ok az északi nomád törzsek, többek között a hunok elleni védelem, de Yimou gondolt egyet és azt mondta: a Nagy Fal a régi históriák szerint valami más, egy sokkal nehezebben legyőzhető ellenség elleni páncélként is szolgált. A filmelőzetes alapján úgy tűnik, egy méretes, pusztító sárkányról van szó, ami a kínai legendákat tekintve cseppet sem meglepő. A film igényes, drága CGI-látvánnyal kecsegtet. A kérdés csak az, hogy mutat-e majd ezen kívül bármilyen más értékelhető elemet, vagy az erős látványimpulzusra rámegy a történet hitelessége, bár az erődítményépítés számos, emberek közötti drámai konfliktus és nehéz döntések táptalaja lehet. A várakozás optimizmusát növeli a szereposztás: Matt Damon és Willem Dafoe mellett a Trónok harcából ismert, egyre kedveltebb Pedro Pascal is feltűnik a vásznon. Bár a premiert december 30-ra tűzték ki, hetente többször januárban mutatják majd a mozik.

Bostontól az űrig

Az 1920-as évek Amerikája, a bostoni szesztilalom, a szivarfüstbe és hózentrógerbe bújt éjszakai élet – ilyen környezetben játszódik Ben Affleck új krimije, amelynek ő maga a főszereplője. Drámai töltetű, belső és külső konfliktusoktól terhes, mozgalmas filmnek ígérkezik, amely felveti a nagy kérdést: megengedi-e a becsület, hogy a pénz és a jólét érdekében a maffiaélet mellett döntsön az ember, pláne, ha egy rendőrkapitány fiáról van szó. Affleck mellett Zoe Saldana, Brendan Gleeson és az egyre felkapottabb Elle Fanning játszik Az éjszaka törvényében (Live by night), amelyet január 13-án mutatnak be Romániában.

A mozisorozatok éve

A tripla X folytatódik Újra akcióban alcímmel (XXX: The Return of Xander Cage), szokásosan Vin Diesellel és Samuel L. Jacksonnal, akik mellett olyan arcok bukkannak fel a lehengerlő kaszkadőrmutatványokkal zsúfolt vásznon, mint Jet Li, Tony Jaa és Nina Dobrev. D. J. Caruso akcióját január 20-tól vetítik az erdélyi mozikban. Februárban Keanu Reeves másodszorra is John Wick bőrébe bújik, miután az első rész sikeresnek bizonyult a hihetőbb és ésszerűbb akciójeleneteknek köszönhetően. Reeves Mátrixbeli kollégájával, az egykor Morpheust alakító Laurence Fishburne-nel is szembenéz a vásznon. A felújított és egyre sikeresebb X-men legendák újabb részében pedig márciusban a megkorosodott Farkasé lesz a főszerep, a színész korára való tekintettel Hugh Jackman utoljára alakítja majd Rozsomákot. A Kaptár is az utolsó fejezetéhez érkezik, a Halálos iramban franchise nyolcadik részében, Brian halála után Dom azt teszi, amit sohasem gondoltunk volna róla: a családja ellen fordul. A legnépszerűbb autós akcióban újra főszerepet kapnak a strapabíró négykerekűek, az ismert arcok mellett pedig a ragyogó, ezúttal negatív hőst alakító Charlize Theronnal is a filmvásznon találkozhatunk áprilisban.

A Karib-tenger kalózait is folytatják: a negyedik rész alulmaradt a várt szakmai elismeréshez képest, így Johnny Depp és munkaadói még drágább látványvilággal, egy szellem kalózhaddal és a sorozatra jellemző borús-vidám kalandhangulattal próbálják megtörni a jeget májusban a Salazar bosszújával. Ugyancsak májusban érkezik a Marvel egyik legszokatlanabb művének, A galaxis őrzőinek második része, amelyben ezúttal Sylvester Stallone is feltűnik, ugyanakkor a Summit Entertainment befejezi A beavatott trilógiát. S bár a DC képregény-adaptációs filmjei kasszasikerben nem érnek fel a Marvelhez, először mutatnak be női főszereplővel készült szuperhős filmet: A csodanőt júniusban Gal Gadot főszereplésével. Annak pedig, aki még nem unta meg Michael Bay törős-zúzós, mindent szétrobbantós látványakcióit: a Transformers ötödik részét, Az utolsó lovagot júniusban mutatják be a mozik. Bár a történetről még semmit nem tudni, a Bosszúállók Marvel-univerzuma Thor történetének harmadik részével bővül októberben Ragnarok alcímmel, de Hulk is feltűnik benne, a szereposztás pedig megkapó, a kedvelt régi arcok mellett Cate Blanchett neve is feltűnik.

A készítők a világhírű fran­chise-ról, a Csillagok háborújának nyolcadik részéről sem árultak el semmit, hiszen Rian Johnson és stábja jelenleg is forgat. Az azonban a legutóbbi rész alapján könnyen kikövetkeztethető, hogy a rég elveszett, de újra megtalált idős Luke Skywalker fontos szerepet kap majd benne az új, ezúttal női Jedi-tanonc, Ray oldalán. A hetedik rész többé-kevésbé pozitív fogadtatásban részesült, a tavaly bemutatott kiegészítő film, a Zsivány egyes, egy Star Wars történet viszont sikeresnek bizonyult. A folytatás premierjét december 15-re tűzték ki.

Kevés dráma az új évben

Bár a filmkészítők sokáig úgy gondolták, hogy a mozikedvelők többsége még nem érett meg a japán cyberpunk műfajára, idén mégis vászonra viszik a Páncélba zárt szellemet (Ghost in the shell) Scarlett Johansson főszereplésével. A sci-fi akciófilm egy olyan jövőben játszódik, ahol a világ szinte teljesen digitalizálódott, a rendfenntartásért ember-robot hibrid különleges osztagosok felelnek. De vajon mennyi érzés és szellemiség szorul egy ilyen katonába, és mi áll az átalakításuk hátterében? A bemutatót március végére időzítették.

A hatvanas évek Amerikája rosszul áll Oroszország űrkutatási fejlettségéhez képest, a megoldást azonban három amerikai állampolgár tudja. A gond csak az, hogy mindhárman nők, ráadásul feketék. Nagy és apró akadályok, előítélet a nőkkel és a feketékkel szemben a látszólag egyenjogúságban fürdő Amerikában: A számolás joga az év egyik legjobb drámájának ígérkezik, március 10-től vetítik a mozikban. A romantikus drámák közt leginkább a Tulipánláz (Tulipe Fever) regényadaptáció ígéretes az Oscar-díjas Alicia Vikander és Christoph Waltz mellett Dane Dehaan főszereplésével, akik egy szerelmi háromszög szenvedélyes tagjait alkotják a 16. századbeli Angliában.

A friss magyar készítésű filmek sorában 2017-es bemutatásról egyelőre nem tudunk, bár Romániában eddig is ritkán rendeztek premiert magyar gyártású filmeknek. A legutóbbi, Oscar-esélyesnek tartott Tiszta szívvel című filmet is a kolozsvári Filmtett csapata ismertette meg Erdéllyel.

Gandalf hangja a Szépség és a Szörnyetegben

Az animációs és mesefilmek közül a Szépség és a szörnyeteg közkedvelt és szakmailag elismert eredeti változatához hű filmes átiratát ajánljuk Emma Watson, Dan Stevens és Luke Evans főszereplésével. Mellettük olyan filmes nagyágyúk tűnnek fel a mesében az elvarázsolt bútordarabok hangjaiként, mint Emma Thompson, Ewan McGregor és Sir Ian McKellen. A kritikusok szerint a klasszikus felfrissített változata sikeresebb lesz, mint az eddigi Disney-mesék élőszereplős adaptációi, hiszen – az előzetes alapján – a film hűséges marad az eredeti történethez, ráadásul rendezők a szereplőválogatást is komolyan vették. Azoknak pedig, akik kibékültek a Hupikék törpikék digitális figuráival, most már teljesen animált, emberi szereplők nélküli mozival készültek a gyártók, amit márciusban vetítenek, júniusban pedig a közkedvelt minyonok főnöke, Gru újabb animációs filmben igyekszik szórakoztatni a rajongóit.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.