Alvószobák: szétcsúsztak az alkalmazottak

Botházi Mária 2015. november 26., 20:19

Lévén, hogy egyes munkatársak a heti hetvenórás munkaidőt is megugorják, alvószobát nyitott az AskforTask.com számítástechnikai cég túlórázó alkalmazottainak. A jóindulatú kezdeményezés azonban teljes csődöt hozott. Nézzük, miért.

Alvószobák: szétcsúsztak az alkalmazottak
galéria

Ha valaki próbálta már, milyen naphosszat számítógép előtt görnyedve kreatív munkát végezni, sőt, továbbmegyünk, egyáltalán munkát végezni, az bizonyára sokszor elképzelte, milyen jó is lenne, ha a délutáni holtpont idején akár csak egy félórára ledőlhetne. Világszerte próbálkoznak ma már jól menő cégek, hogy otthonos környezetet teremtsenek dolgozóiknak, lapunk hasábjain is írtunk már arról, hogy például milyen modern ketyerék és elképzelések segítik a cég amerikai székhelyén a Facebook-dolgozók áldozatos munkáját. S ha akkor irigykedve néztük az erdélyi perspektívából sci-finek tűnő világot, most az AskforTask.com példáján jóízűen nevetgélhetünk honi hagyományos irodáinkból.

Történt ugyanis, hogy a startup cég vezetősége rendkívüli empátiáról tanúbizonyságot téve úgy látta, segíteni kell a dolgozókat a felgyűlt fáradság időszakos levezetésében, alvószobákkal növelendő a koncentrációt és a hatékony munkavégzést. „Nem kellett sok idő ahhoz, hogy rájöjjünk, cseppet sem volt produktív a kezdeményezés” – nyilatkozta a BBC-nek Nabeel Mushtaq a cég operatív igazgatója és társtulajdonosa. Annak ellenére, hogy a rendelkezés 15 perces pihenést szögezett le, a legtöbben messze túllépték az időkorlátozást. A felkelés után morcos alkalmazottak egy csomó időt elvacakoltak a fürdőszobai felfrissüléssel, kávéfőzéssel, és a korábban abbahagyott teendők fonalának újrafelvételével. „Végül oda jutottunk, hogy a teljes procedúra egyénenként mintegy másfél órát tartott” – tette hozzá Mushtaq.

A projekt elindítása után fél évvel az alkalmazottak teljesítménye rendkívül lecsökkent. A tervezett produktivitás, amely korábban nyolcvan százalék körül mozgott, mintegy ötven százalékosra esett vissza. Magyarán: korábban az egy hétre előzetesen tervbe vett munka nyolcvan százalékát, míg az alvással fűszerezett periódusban csak mintegy felét sikerült elvégeztetni.

A nagy világcégek persze folyamatosan keresik annak a lehetőségét, hogy hatékonyabb munkavégzésre ösztönözzék alkalmazottaikat. Az Apple, Nike, Procter&Gamble szintén kijelölt terekkel sarkallja dolgozóit arra, hogy rövid időre kapcsoljanak ki, viszont gyorsan reagálnak akkor, ha valaki visszaél a felkínált lehetőségekkel. Ez viszont nem mindig könnyű. „Nem minden ember tud gyorsan visszatérni a munkához pihenés után. Gyakorta a menedzsereknek úgy kell viselkedniük a beosztottakkal, mint az óvónéniknek az oviban” – írja a témában közölt cikkében a BBC.

Pro- és kontra vélemények, tapasztalatok persze mindig vannak, alvásügyben is. Egy cégvezető az említett cikkben az AskforTask.com tapasztalatával egybehangzóan nyilatkozza, hogy nem támogatja az alvószobákat. Saját példáját említi, mondván, hogy ő igen gyakran a nem kívánt munkát halasztgatta a lefekvéssel. Hozzáteszi, különösen hétfőn nagyon sokan túllépték az alvásidőt, sőt volt arra is példa, hogy az illető alkalmazott annyira horkolt az erre kijelölt helyen, hogy fel kellett kelteni, mert zavarta a munkavégzésben a többieket. Sokakat meg kellett kérni, hogy otthon próbálják kipihenni magukat, ne a munkahelyen.

Egy másik megkérdezett vezetőnek viszont pozitív tapasztalatai vannak. Jacob Stewart, a Traveling Photo Booth nevű cég társtulajdonosa egyenesen előír napi húsz perces szunyókálást alkalmazottainak, a kimerülést elkerülendő.

A legtöbb olyan vállalatnál, ahol dugába dőlt az alvásprojekt, átalakították az alvószobákat amolyan relaxálásra, olvasásra, csendre, étkezésre alkalmas hellyé: a siker ezúttal nem maradt el, beszámolóik szerint ez a megoldás az eredetinél sokkal jobban működik és valóban segíti a hatékony munkavégzést.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.