A tetőről lógott a Duce

Nánó Csaba 2015. április 25., 13:25

Valószínűleg szülei sem hitték volna, hogy Benito Mussoliniből, a tehetséges újságíróból Olaszország tejhatalmú diktátora lesz. A hetven éve egy benzinkút tetőszerkezetén befejeződött karrier akár tanulságul is szolgálhatott volna a világ zsarnokai számára.

A tetőről lógott a Duce
galéria

 

Úgy tűnik, a diktátorok egyik „erénye”, hogy sosem tanulnak elődeik sorsából, és többnyire általános megvetés közepette fejezik be földi ámokfutásukat.

Az 1883. július 29-én született Benito Amilcare Andrea Mussolini sem kimondottan diktátornak készült, kovácsmester apja és tanítónő anyja tanítónak szánták nagyobbik fiukat. A családban szocialista szellem uralkodott, ám az első világháború kitörése után Benito letért erről a pályáról. Ki is zárták az Olasz Szocialista Pártból, mire bánatában megnősült. 1919-ben lett az olasz fasiszta mozgalom vezetője – itt kapta meg a Duce (Vezér) titulust. 1922-ben fasiszta híveivel bevonult Rómába, és kiharcolta, hogy miniszterelnök legyen. Már az első évben létrehozta a Fasiszta Nagytanácsot, amelynek tagjai a fasiszta miniszterek és pártvezetők lettek, sikerült megalapoznia a pártállamot Olaszországban.

Köztudott, hogy Adolf Hitlerrel kölcsönös hívei voltak egymásnak, bár Mussolini nem értett egyet például a Führerrel Ausztria lerohanásának ügyében, de a zsidókérdés „megoldásában” sem. Ettől természetesen még paranoiás fasiszta diktátor maradt, látványos gesztusokkal, órákig tartó lelkesítő és öndicsérő beszédekkel.

Az angolszászok 1943. júliusi szicíliai partraszállása után a fasiszta Olaszország összeomlott. Mussolinit a Nagytanács megfosztotta tisztségeitől, és börtönbe vetette. Mussolinit az Otto Skorzeny vezette különleges német alakulat szabadította ki. Ezt követően Hitler Mussolinit nevezte ki az észak-olasz Salói köztársaság miniszterelnökének, aki visszatérte után leszámolt az ellene fordulókkal, és újfajta politikát ajánlott Olaszországnak: egy új, tisztább fasizmust. Másodszor azonban már nem menekült, amikor a szövetségesek frontja elérte Észak-Olaszországot, a Duce megpróbált északra szökni, és Svájcba eljutni. Német tiszti egyenruhában, szeretőjével, Clara Petaccival kézen fogva egy német jelzésű teherautóval és sofőrjével indult Svájcba. Ám amikor 1945. április 27-én elérte az országhatáron fekvő Dongo falucskát, egy partizánkülönítménybe futott. Az olasz fegyveresek átkutatták a teherautót, a raktérben megtalálták a 61 éves diktátort és szeretőjét. Másnap mindkettőjüket halálra ítélték, majd agyonlőtték őket, és a milánói Piazzale Loreto téren, egy Esso benzinkút tetőszerkezetén fejjel lefelé fölakasztva az olaszok bosszújának tették ki őket. Testüket megcsonkították, meggyalázták.

Unokája, Alessandra Mussolini – nagynénje a világhírű Sophia Loren színésznő –, nagyapja nyomdokain belépett a politikába, és jelenleg az Európai Parlament, mi több, az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság tagja is. Így őrködik Európa polgárainak jogai fölött egy egykori diktátor unokája.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.