Műterem két templom között

Nánó Csaba 2013. május 10., 22:53 utolsó módosítás: 2013. május 10., 22:54

Balázs Péter festőművész ugyanúgy Kolozsvár része, mint az általa is csodált Szent-Mihály templom, a Farkas utca vagy az Óvár

Műterem két templom között
galéria
Fotó: Nánó Csaba

 

Balázs Péter festőművész ugyanúgy Kolozsvár része, mint az általa is csodált Szent-Mihály templom, a Farkas utca vagy az Óvár. Nem csoda: szinte egész életét két templom között, Kolozsvár főterén élte le, itt születtek legszebb alkotásai, melyek közül nem egy éppen a hőn szeretett várost örökíti meg. Balázs Péter festményeivel még borongós óráiban is optimizmust lehel a műélvező közönsége lelkébe. Mert alkotásain sötét fellegekről nincs szó, színei a tavaszi mezőket idézik, a virágzó fákat, az erőt és a reményt. Nem csoda: egyik mestere a szintén kolozsvári Szolnay Sándor, akire viszont Paul Cézanne volt hatással – és így öröklődött a posztimpresszionista francia festő művészete Balázs Péterig, immár realizmusba áthajolva.

Érdekes kombináció Balázs Péternél a falusi táj és a nagyváros egyforma szeretete. Ez sem véletlen: Magyarfenesen, egy Kolozs megyei falucskában született 1919-ben, a nagybányai festőiskolában járt Ziffer Sándor óráira, és a kincses városban teljesedett ki emberileg és művészileg egyaránt. Szolnay mellett Kós Károly és Szervátiusz Jenő karolta fel, tőlük tanulhatott festeni és emberileg helytállni a vérzivataros időkben. Azon ritka emberek közé tartozott, akinek egészen fiatalon egyértelmű volt, „mi lesz, ha nagy lesz”. Gyerekként is álló nap rajzolt, festett, és amikor ács apja beíratta a festőiskolába azzal, hogy majd tavasszal érte megy, de addig keres neki egy biztosabb mesterséget, Balázs Péter már tudta: semmi más nem érdekli, mint a vászon, az ecset és a ceruza.

Mesterei iránti tisztelete visszaköszön rajzain, festményein, hiszen mindegyiküket megörökítette egy-egy képen. Ugyanakkor rajzoló krónikása volt kora kiemelkedő irodalmi személyiségeinek is, portréin élik örök életüket Nagy László, Tamási Áron, Illyés Gyula, Sütő András, Balogh Edgár és sokan mások. De „lehajolt” az egyszerű emberekhez is, sakkozó munkásai talán az egyik legerőteljesebb kompozíciója a művésznek. És itt van a képeken a család: dolgos szülei, gyermeke, László, aki örökölte apja tehetségét, és maga is több kiállításon bemutatkozott, és nem utolsó sorban szerető hitvese. Balázs Péter a családja által is él és köztünk van – immár tíz esztendővel halála után is.

A családi gyűjteményből kiállított festmények május 16-ig tekinthetők meg a kolozsvári Minerva Kulturális Egyesület székhelyén.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.