Fekete komédia három ügynökre

Nánó Csaba 2015. június 26., 22:09

Háborús időkben fölöttébb szükséges kideríteni, ki az áruló. Ha ez nem sikerül, a kérdés tovább kísérti az embert – főleg, ha egykori ügynökökről van szó. Erről szól dióhéjban Tábori György – alias George Tabori – színműve, a Rekviem egy ügynökért, amelyet a kolozsvári magyar színház mutatott be Mihai Măniuţiu rendezésében.

Fekete komédia három ügynökre
galéria

A Kolozsvári Nemzeti Színház igazgatója és rendezője Londonban fedezte fel Tábori munkásságát, amikor megtekintette a szerző Mein Kampf című darabját. A groteszk mű 1987-ben született, az ősbemutatót maga Tábori állította színpadra Bécsben, előadásában gyakorlatilag hülyét csinál a német diktátorból. Măniuþiut magával ragadta Tábori színházi világa (a Mein Kampfot egyébként a román színház is bemutatta tavaly Alexandru Dabija rendezésében), és miután áttanulmányozta a magyar származású író munkásságát, választása végül a kevésbé ismert és játszott Rekviemre esett.

Az 1914. május 24-én Budapesten született, és 2007. július 23-án Berlinben elhunyt Tábori György a 20. századi világszínház meghatározó alakja. A varázslatos deszkák iránti rajongása már fiatalon az európai színházi fővárosba, Berlinbe száműzte, ám zsidó származása miatt hamarosan el kellett hagynia Németországot. Londonba költözött, majd a háború után, 1947-ben az Amerikai Egyesült Államokat választotta otthonának. Bertolt Brecht és Max Frisch műveit fordította, forgatókönyveket írt többek között Alfred Hitchcocknak, darabjait nem kisebb rendezők vitték színre New Yorkban, mint például a világhírű Elia Kazan. Saját művein kívül színpadi kollázsokat állított össze más szerzők, például Brecht műveiből – a kritikusok egyenesen Brecht munkásságának utódjaként emlegették. Egyébként Tábori személyesen is ismerte Brechtet, de Thomas Mannal is közeli ismeretségbe került. 1971-ben visszatért Németországba: Berlinben, Münchenben, Brémában dolgozott. 1989-től kezdve jórészt Ausztriában élt, de élete utolsó éveit ismét Berlinben töltötte, ahol szinte házi szerzője volt a Brecht alapította Berliner Ensemble-nak.

A német nyelven írt, Kurdi Imre által fordított Rekviem egy ügynökért magyar nyelvű ősbemutatónak számít, műfajilag fekete komédia. A rendező, Mihai Măniuţiu szerint Tábori színházi világa teljesen egyedi és méltatlanul ismeretlen, a szerző nagy érdeme, hogy „történelmi események mély drámaiságát komédiába tudja csomagolni”. A darab cselekménye egy raktárban zajlik, ahol évekkel a háború után szinte konspiratív módon a régi idők emlékeit felelevenítve találkozik három szuperügynök. Együtt harcoltak a nácik ellen, de minden jel arra mutat, egyikük áruló lett, csakhogy mentse a bőrét. A nagy kérdés: a kémek jól berögzült identitásváltásai közepette kideríteni, ki az, aki elárulta társait. Bár az előadásban egyiküket elteszik láb alól, ez nem bizonyít semmit: Tábori – és természetszerűleg a rendező is – nyitva hagyja a kérdést: valóban a bűnös fizetett életével, vagy a társai által meggyilkolt ügynök csupán áldozat volt? De a látottak alapján tovább bonyolítható a helyzet: talán egyikük sem volt áruló, ugyanakkor az is lehet, hogy a maguk módján mindannyian azok voltak… Ezektől a (végül is megválaszolatlan) kérdésektől válik izgalmassá az előadás, a rendező nem is akarja felfedni a titkot, minden néző döntse el maga, kire adja voksát.

A stúdiószínpadi előadásban a három ügynököt Dimény Áron, Bogdán Zsolt és Györgyjakab Enikő alakítja kiválóan. Nem csak színészi tudásukat teszi próbára az előadás: az emeletes díszleteken való mászkálás, ugrálás felér egy másfél órás tornaórával (Dimény Áron előadás közben két kilót fogyott), de az állóképesség hiányától szemmel láthatólag nem szenvednek a színészek. A kissé szószátyár Zucker ügynök szerepében Bogdán Zsolt ismét felejthetetlen figurával örvendezteti meg a nézőket, a hanghordozás, a test- és arcbeszéd szinte teljes tárházát megcsillantva alakít. Dimény Áron kiválóan formálja meg az olykor „feledékenységben” szenvedő, teljes metamorfózison áteső (előbb kövér, aztán sovány, együgyű, majd igenis, borotvaeszű) Murdoch ügynököt, a Györgyjakab Enikő által nagyszerűen alakított Maggie pedig az a figura, aki felteszi a mindenkiben az ott lappangó kérdést: ki az áruló? A színésznő az előadás folyamán hihetetlen meggyőző erővel alakul át a kezdeti bohócból igazi dívává. Kihívás a színészek számára az ügynökök szerepének eljátszása, összetettsége miatt akár bele is lehet bukni – ám a feladatot mindhárman magas szinten teljesítik.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.