Bartha Ernő szoborparkja: úton a végtelenbe

Nánó Csaba 2014. július 11., 07:19
Bartha Ernő szoborparkja: úton a végtelenbe
galéria

Bartha Ernőben jócskán van valami Dalis. Olykor evővillákból készült szemüveget visel, néha tévékészülékekből összeeszkábált gyaloghintón közlekedik, propeller módjára forgó csokornyakkendőt visel, és kitalálta az ehető szobrok világát. Meg hát a bajsza. Ami lehet ugyan Daliból ihletett, de még inkább a szabadon élő művész védjegyévé vált az idők folyamán. Ahogyan a végtelenbe tekintő nagyméretű szénaszobrai is.

Bartha Ernő (képünkön) úgy negyven éven át jól elvolt a nagyváros forgatagában. Fúrt, faragott, alkotott, nyakig benne volt a művészi és üzleti életben, földi javakból nem érzett hiányt. De hol vannak a szellemi kielégülést hozó kincsek? – eszmélt fel egy szép szmogos nagyvárosi hajnalon. Úgy érezte azon a napon, hogy megfojtja a város forgataga, agyára telepszik, minden ideje rámegy a talmi értékek üldözésére. Elmeditált egy kicsit léte és művészete értelmén, sorrendet rakott fontos és kevésbé jelentős dolgai között, és döntött: kinézett egy füves területet magának jó messze a város zajától, a füsttől, a tömbházak betonrengetegétől, és ahogyan végignézett a zöld mezőn, a dombokon és fákon, már tudta, mit keres a Földön. „Itt a kozmosszal vagyok kapcsolatban, minden munkám ihlete fentről, nagyon magasról érkezik” – vallja évek elteltével a művész. Tévedés ne essék: nem ki-, hanem elvonulásról van szó. Olyan magányról, ami ösztönzi az alkotói kedvet, olyan félreállásról, amely művészi szemléletváltásnak adott teret.

Hol lehetne szabadabban gondolkodni és alkotni, mint a természet kellős közepén, ahol fák hajladoznak a szélben, madárcsicsergéstől hangos a hajnal, és saját dombod mögül kel fel a Nap? Persze ez így giccsesnek és elcsépeltnek tűnik, ám ami az ezzel járó életérzésből születik, nem mindennapi teljesítmény. Még Bartha Ernő részéről sem.

Valószínűleg nem ő találta ki az organikus szobrászatot, nem ő készített elsőként szénaszobrot vagy ehető alkotásokat, de ami Bartha Ernő kezei között megszületik egy Kolozsvártól kőhajításnyira lévő falu határában, az egyedi Erdélyben, és tán az egész országban. A hagyományokért sem kell messzire mennie a művésznek: Magyarfenes majd’ ezer éve él és lélegzik Bartha Ernő parkjának szomszédságában.

Alig két éve az egész világ megismerhette a kolozsvári szobrász – és gondolkodó, tenném hozzá – nevét: meghívták az olimpiai játékokra, alkotásai London közterein, a Temze partjain voltak megcsodálhatók. Hatalmas szénaszobrainak csodájára járnak messze földről is, a vendégkönyv a tanúja annak, hogy világ mind a négy égtájáról járnak látogatók Bartha „paradicsomában”. És a nagylelkű művészt az sem zavarja, hogy szamara megkóstolta egyik szénaalkotását, egy tyúk is költött benne, és a gyerekek megpróbálnak felmászni rájuk. Bartha organikus szobrai a természet részei, mint ahogy a művész is a természettel csodálatos szimbiózisban éli mindennapjait.

Bartha Ernő magánkezdeményezése lassan túlnőtt önmagán: az alkotó úgy döntött, hogy Arkhai Sculpture Park néven hivatalosítja szabadtéri tárlatának otthont adó területét. Hogy a szoborpark megnyitóján igencsak sokan megjelentek, abban semmi meglepő nincs: Bartha Ernő társasági élete is rég kiköltözött a „farmjára”. Nála hívatlan vendég nincs, minden időben mindenkit szívesen és szívélyesen fogad, a falubeliek pedig amolyan jó szomszédokként térnek be hozzá alkalomadtán. Ezentúl azonban nemcsak embereket lát majd vendégül, hanem alkotótáborokat tervez a parkba, a terület otthont ad más művészek munkáinak is.

Sok egyéb tervvel érkezett el alkotói létének újabb fejezetéhez Bartha Ernő. A megunhatatlan és mindig megújuló művész, aki a világmindenségből merít erőt a teremtéshez. 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.