Ajándék: egy bábelőadás korhatár nélkül

Nánó Csaba 2014. december 19., 16:18

November utolsó napjaiban mutatta be a kolozsvári Puck Bábszínház az Ajándék című előadást Vadas László rendezésében. Az alsó korhatár négy év, a felső a csillagos ég.

Ajándék: egy bábelőadás korhatár nélkül
galéria

 

Az Ajándék című bábelőadás ugyanis egyformán szól kicsikhez és nagyokhoz, kíváncsi óvodásokhoz és bölcs nagyapákhoz. A gyerekekkel érkező szülők éppúgy szórakoznak a történeten, mint csemetéik, még akkor is, ha kissé feszengve ülnek be a számukra idővel összezsugorodott térbe. Az előadás annál is inkább rendhagyó, hogy nem egy jól ismert és kívülről tudott mesén alapul, hanem a rendező Vadas László írta Demeter Ferenc bábszínész segítségével.

A történet Miklós püspök legendájából indul ki, a gyerekek számára is érthető módon meséli el a Mikulás eredetének történetét. Vadas – rendezőként és a darab szerzőjeként is – játszva tanít, anélkül, hogy közhelyekkel untatná nézőit. Az előadás lényegét maga a rendező mondja el: „Az igazi öröm egy gyerek számára a játék. A játék öröménél nincs szebb dolog a világon, mert a játék magával vonzza az önzetlenséget, a jóságot, az egymásra figyelést. Szent Miklós legendája pontosan ezt hordozza magában: a gyerekekre való figyelést, a gyerek örömének a megtalálását és a jóságot. Akkor válik élővé a Mikulás legendája, amikor őszintén hiszünk benne. És azt mindannyian tudjuk, hogy ha valamit nagyon akarunk, és nagyon hiszünk valamiben, az beteljesül”. Az Ajándékból levonható tanulság egyaránt szól gyermekhez és felnőtthöz: ha jót cselekszel, más is jót cselekszik veled.

Ajándék
A kolozsvári Puck Bábszínház előadása. Rendező: Vadas László. Báb- és díszlettervező: Lőrincz Gyula. Játsszák: Ambrus Tünde, Csokán Raul, Ferencz Nándor, György László, Kötő Áron, Sándor Ildikó, Urmánczi Jenő, Vincze Tímea.

 Vadas László szakított a klasszikus bábszínházi hagyományokkal. A bábszínészek nem egy zárt térben, paraván mögött mozgatják bábuikat, hanem a nézőkkel interferálva, a gyerekek szeme láttára elevenítik meg az alakokat. A Mikulás – György László bábszínész alakításában – nem is báb, hanem eleven, ősz hajú, nagyszakállú ember, így a kicsi nézők nem egy élettelen, csupa jó tulajdonsággal felruházott fadarabbal azonosítják kívánságaik teljesítőjét, hanem egy halkszavú, de elven jóságos öregúrral – ahogyan azt egyébként is szüleiktől odahaza hallják.

Az egyszerű fehér dobozokból álló ezerarcú díszlet, a szellemesnél szellemesebb bábfigurák – Lőrincz Gyula képzőművész tervei alapján – összességében varázslatos hangulatot teremtenek a viszonylag szűk térben. Lánglelkű Pócegér, Oroszlán von Leonstein, Ordas Karola, Barbi Bori, Ősz Szarvas, a kislány, az édesanyja és Miklós püspök játéka a csodákba vetett hitünk erősségét világítja meg. A bábokat mozgató, máskor láthatatlan színészek ezúttal színházi előadással felérő alakításokban bizonyították tehetségüket. Vadas László pedig azt vallja: annak, aki rendezői pályára adta a fejét, egyformán kell értenie színházhoz, operához vagy akár bábelőadáshoz, még ha a műfajok között nyilván van kedvence. Ezt pedig saját példája bizonyítja a legjobban: a színházi és egyéb rendezései mellett már egy tucat bábelőadást is színre vitt.

A Puck Bábszínház legújabb bemutatója üzeni: a gyerekek játékának öröme a felnőttek öröme is, ha pedig együtt tudunk még játszani a kicsikkel, attól válik csak igazán családi örömmé az ünnep.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.