Visszatekert kilométerórák

Makkay József 2014. július 10., 21:08 utolsó módosítás: 2014. július 10., 21:09

Padlón a romániai újautó-forgalmazás: több cég bezárt, sokan csődeljárás alatt állnak. Azok a márkakereskedők, akik átvészelték a 2008-as válság nehézségeit, túlélésre rendezkedtek be. Akárcsak a kolozsvári Volkswagen és Audi-forgalmazó magyar vállalkozó, Mezei János.

Visszatekert kilométerórák
galéria

Európai első lett tavaly a kolozsvári márkaforgalmazó szerviz négytagú csapata a Volkswagen-hálózat nemzetközi autójavító szakmai versenyében. Az Audi-szervizek rangsorában az Autoworld másik szerelő csapata nyerte el világviszonylatban a 2. helyet. Az autógyárak szakmai olimpiájaként elismert európai és világversenyek kolozsvári sikerei egyfajta fájdalomdíj a jórészt padlóra került romániai újkocsi-forgalmazás számára.

Mezei János, a kolozsvári Volkswagen és Audi márkaképviselet, az Autoworld Kft. tulajdonosa szerint ezek a kitüntetések egy kifogástalanul működő szervizszolgálat, az ott dolgozó szerelők csapatmunkájának elismerése. A szakmai és erkölcsi „jóvátétel” jó időben érkezett, mintegy annak visszaigazolásaként, hogy a sok millió eurós bankkölcsönből tíz évvel ezelőtt létrehozott bemutatóterem-márkabolt és a korszerű autószerviz társításából ma már csak az utóbbi termel jövedelmet.

 Új autó nulla haszonnal

A családi vállalkozásban működő kolozsvári cég tulajdonosának egyik fiával, Mezei Lehel forgalmazási igazgatóval  (portrénkon) vesszük számba az újautó-eladás tragikus helyzetét. „Nem ismerek olyan romániai gépkocsi-forgalmazót – függetlenül attól, hogy milyen autómárkával kereskedik –, aki elégedett lenne. Mindenki a túlélésre rendezkedett be” – ecseteli a romániai helyzetképet a fiatal szakember. A gyár tulajdonában álló bukaresti importőr cég által éveken át szorgalmazott reklámberuházás – valamennyi romániai Volkswagen és Audi-forgalmazónak meghatározott standard szerinti épületet, berendezést, bemutatóüzletet kellett tető alá hoznia – kizsigerelte a cégeket. Az új autók eladásának drasztikus visszaesésével az erdélyi forgalmazók sorra lettek fizetésképtelenek, a kolozsvári forgalmazó azon kevés romániai autómárka-kereskedés közé tartozik, amely évről évre némi profittal zárt.

A túlélés sikerreceptjéről szólva Mezei Lehel úgy véli, a családi vállalkozás-jelleg a nagy előnyük: családi körben könnyebb az adott helyzetet elemezni, és idejében meghozni a szükséges döntéseket. A 2007-es csúcs után – akkor egy év alatt 2100 új autót adtak el – két év múlva negyedére esett vissza a kocsiforgalmazás. Ekkora méretű érvágást csak karcsúsítással, a kiadások drasztikus visszafogásával lehetett ellensúlyozni. A mintegy 200 munkakönyves alkalmazott egynegyedétől kellett megválniuk, az új, költségkímélő gazdálkodás azonban meghozta hatását, a cég a felszínen maradt. Azóta lassan, de folyamatosan nő az új gépkocsik eladása, és bár a válság előtti értékesítés felét sem érték el, a trend biztató.

„Amikor ezelőtt tíz évvel nyugat-európai márkaforgalmazó cégek azt mondták nekünk, hogy körülbelül egy százalékos az újautó-eladásból származó évi haszonkulcsuk, azt válaszoltuk, mi ilyen csekély haszonért hozzá sem fognánk. Nos, a 2008 előtti, irreálisan magas hozamok után meg kellett érnünk a mai 0,5-0,7 százalékos profitrátát: a tavaly eladott mintegy 700 új Volkswagen és 120 Audi gépkocsi után összesen 20-30 ezer eurós nyereséggel maradtunk. Miközben egy új Volkswagen ára átlagban 17 ezer, egy Audi pedig 40 ezer euró” – érzékelteti a viszonyokat Mezei Lehel.

A helyzeten a roncsautó-program sem segített. Míg néhány évvel ezelőtt számottevő arányban kelt el ilyen módon új autó, idén elhanyagolható a program keretében itt vásárolt új gépkocsik száma.

 Csalók felségterülete

Az új gépkocsieladás zuhanásán túl a romániai autós márkaképviseleteket a hazai használtautó-piac rendezetlensége is sújtja. A törvényesen, számlával dolgozó gépkocsi-forgalmazó cégeknek elsősorban az illojális konkurenciával, az uniós tagországok között egyedülálló méretű romániai feketepiaccal kell megküzdenie.

„Ahelyett, hogy az európai példa alapján a kormány egységes használtautó-piacot hozott volna létre – azaz a behozott autók után mindenki fizesse ki a 24 százalékos áfát –, teljesen abszurd és logikátlan elvek alapján működő környezetvédelmi díjat vezettek be. A feketéző magánszemélyek sem jövedelemadót, sem áfát nem fizetnek a havonta behozott kocsik után, miközben mi, márkakereskedők a jövedelempótlóként forgalmazott használt autók után a törvényesen kifizetett illetékek miatt már nem tudunk versenyezni az adócsalókkal” – magyarázza Mezei Lehel. A szakember szerint a legnagyobb baj, hogy a feketén importált nyugati kocsik többségén visszatekerik a kilométerórát, így több százezer kilométert futott kocsikat százezer kilométer alatti óraállással értékesítenek. A turpisság akkor derül ki, amikor az eredeti kilométeróra állását ellenőrizni képes kolozsvári szerviz számítógépén megjelenik a valódi kilométerszám. Ilyenkor rendszerint már nincs mit tenni, mert a tulajdonos nem vásárlás előtt, hanem utána jön panaszával a márkaszervizbe. Illetve ilyen esetben is lehetne lépni, mondja a szakember, ha a csalók ellen a törvény szigorával lépne fel az állam. De erre nem nagyon akad példa.

Nyugat-Európában a márkakereskedőknek jelentős hasznot hozó használtautó-forgalmazás Romániában a feketézők felségterülete, akik Mezei Lehel szerint szinte kivétel nélkül átverik a vásárlókat. „Aki tőlünk vásárol használt autót, megbízható kilométeróra-állású kocsit, és a törvény által előírt, hat hónapos, széleskörű garanciát kínálunk, a feketepiacinál mindössze 500-800 eurónál magasabb árért” – érvel a forgalmazási igazgató. Az emberek mégsem a biztosra, inkább az olcsóbbra hajtanak.

Gyengélkedő európai eladások
A 2008-as válságot követő jelentős eladási visszaesés miatt az európai autópiac továbbra is kritikus helyzetben van, annak ellenére, hogy bizonyos autómárkák eladási mutatói lassú növekedésbe kezdtek. A válság előtti évekhez hasonlóan a Volkswagen vezet. Az európai piacon a német autógyár legkedveltebb típusa a VW Golf: 2013-ban 470 229 darabot értékesítettek belőle, ami 17,5 százalékos növekedés az előző év teljesítményéhez képest. A vezető német autógyár egy év alatt összeségében 1,5 százalékkal növelte eladási mutatóit. Egyéb márkák gyengébb teljesítménye ellenére az  EU tagállamaiban eladott mintegy 250 ezer Daciával tavaly a Reanult gyár is nyereséget tudott termelni. A Volkswagen, Ford, Opel, BMW, Citroen, Peugeot és természetesen a Dacia javuló  eredményei ellenére az európai autópiacon összeségében mintegy 4 százalékkal kevesebb új gépkocsi talált vevőre, mint 2012-ben.

Olcsóbb a drága?

A szervizben patikatisztaságú „szalonokban” folyik a munka. A helyzet pikantériája, hogy a nyugat-európai minőségű szolgáltatást kínáló, és nemzetközi versenyeken díjakat szerző szerelőmunkások háza táján egymást követik a román ellenőrök: hol a környezetvédelem, hol a munkaügy, hol a pénzügyi igazgatóság, leggyakrabban pedig az autók műszaki ellenőrzéséért felelő hivatal, a RAR szakemberei „vendégeskednek”.

„A kolozsvári szervizek zömében úgy megy a munka, hogy belépéskor megkérdik az ügyfelet, számlával vagy számla nélkül kéri. Nálunk kizárólag hivatalosan, számlával dolgozunk, minden munkafolyamatot számítógépes rendszer ellenőriz. Mégis mi vagyunk az egyik leggyakrabban ellenőrzött kolozsvári szerviz” – panaszkodik a hatósági zaklatásokra Mezei János, bár soha semmilyen rendellenességet nem találtak az ellenőrök. „A romániai márkaszervizekben, a minőségi és ezért valamivel drágább munkának nincs becsülete. Az elkeseredett tulajdonos akkor jön hozzánk, amikor szerviznek nevezett lebujokban, megfelelő szerszámok és szakértelem nélkül elrontották a járművét” – teszi hozzá a tulajdonos fia, Lehel. Abban apa és fia is egyetért, hogy mifelénk a mentalitással van a legnagyobb baj: az emberek többsége inkább az olcsót és a silányat választja, míg saját bőrén tanulva rá nem jön, hogy az autóvásárlásban és szervizben is mindig az olcsóbb a drága megoldás.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.