Versengés a fapados légitársaságok között

Kőrössy Andrea 2016. április 27., 22:30

Komoly versengés indult az elmúlt hónapokban a Romániában is tevékenykedő fapados légitársaságok között: a cégek egyrészt kedvezőbb jegyárakkal próbálják magukhoz csábítani a potenciális ügyfeleket, ugyanakkor új – külföldi és belföldi – járatok elindításával, illetve járműparkjuk bővítésével kívánják szélesíteni utasaik körét.

Versengés a fapados légitársaságok között
galéria

Az országban már egy ideje piacvezető, a legnagyobb légi forgalmat lebonyolító, magyar tőkéjű Wizz Air légitársaság illetékesei a közelmúltban sorozatosan olyan sajtóeseményeket tartottak, amelyeken szolgáltatásaik bővítéséről, illetve a cég további „szárnyalásáról” számoltak be. Néhány napja Marosvásárhelyen tartottak tájékoztatót arról, hogy a Wizz Air további negyven Airbus típusú repülőgép vásárlását tervezi, mivel rendkívül magas a jelenleg rendelkezésükre álló 67 légi jármű kihasználtsága. Ezt megelőzően a hónap elején egy másik nagyszabású beruházásról számoltak be: a tervek szerint augusztus közepén új bázist nyitnak Nagyszebenben, a százmillió eurós projekt keretében megvalósuló létesítmény pedig immár a Wizz Air hetedik romániai központja lesz. A repülőtérnek egy Airbus A320 típusú repülőgépet biztosítanak, a társaság közlése szerint pedig a nagyszebeni bázisra 36 munkatársat alkalmaznak, ezzel romániai dolgozóik száma 700-ra nő. A dél-erdélyi városból ugyanakkor négy új külföldi járatot is indítanak: augusztus 19-étől Nürnbergbe, augusztus 20-ától Milánóba és Madridba, augusztus 21-étől pedig Münchenbe lehet majd repülni Nagyszebenből. Tájékoztatásuk szerint a nürnbergi és müncheni járatokra 99 lejtől kezdődnek majd a jegyárak, míg a madridi út esetében 129, a milánói járatnál pedig 69 lejnél kezdődik a díjszabás.

Bővítik a belföldi járatok számát

Közép-Kelet-Európa legnagyobb fapados légitársasága, a Romániában körülbelül 30 százalékos piaci részesedéssel rendelkező Wizz Air nemcsak külföldi, hanem az országon belüli járatait is bővíti hamarosan. Még januárban számoltak be arról, hogy július 22-én indítják a Kolozsvár–Bukarest-járatot, amely szombat kivételével naponta fog közlekedni, a rendkívül kedvező repülőjegyek ára pedig alig 39 lejtől kezdődik. A légitársaság vezetői elmondásuk szerint régóta készülnek már a főváros és a kincses város közötti járat megvalósítására, amely reményeik szerint sikeres lesz az utasok körében. A cég ugyanakkor ezzel párhuzamosan azt is közölte, hogy idén ősztől, szeptember 19-étől Bukarestből immár Budapestre is lehet repülni a Wizz Airrel szerdán, pénteken és vasárnap, 99 lejtől induló jegyárakkal. A magyar tőkéjű nagyvállalat számára egyébként a 2015-ös év is több szempontból fordulópontot jelentett: a Wizz Airt februárban jegyezték be a londoni tőzsdén, októberben pedig elérték a 100 millió utast. Tavaly jelentették be azt is, hogy bővítik romániai piacukat, idén júliustól ugyanis már Jászvásárról is fognak járatokat indítani. Októberben közölték ugyanakkor, hogy Kolozsvár számára új repülőgépet vásárolnak: az Airbus A320 típusú, körülbelül 180 férőhelyes légi járművet idén júliusban helyezik forgalomba. A beruházással egyidőben a kincses városból négy új járatot is indítanak az új járműnek köszönhetően: nyártól az utasok már Berlinbe, a spanyolországi Alicantéba, a dániai Billundba és a nagy-britanniai Doncaster Sheffieldbe is eljuthatnak.

Szárnyal a Wizz Air

A hivatalos statisztikák szerint a 2003-ban alapított Wizz Air 2015 végén kiváló évet zárt: a tavalyi év folyamán romániai utasainak száma elérte a 4,5 milliót, ez 16 százalékkal több ügyfelet jelent 2014-hez képest. Egyébként 2015-ben indult járat Bukarestből Glasgow-ba, Birminghambe és Hamburgba, Kolozsvárról pedig Dubaj, München-Memmingen, Alicante, Billund, Doncaster/Sheffield és Berlin irányába. A fapados légitársaság flottája jelenleg Airbus A320-as és A321-es gépekből áll, és 24 bázisról több mint 400 járatot kínálnak, ezek pedig 38 ország 118 célpontját kötik össze. Alkalmazottai száma meghaladja a 2600-at.

Kemény versenytárs, a Blue Air

Úgy tűnik, hogy a belföldi járatok bővítésével próbálja növelni utasai számát a romániai tulajdonban lévő Blue Air, az ország első, magánkézben lévő fapados légitársasága is. A Wizz Airnek a Kolozsvár–Bukarest-járat elindítására vonatkozó bejelentése után nem sokkal a kolozsvári nemzetközi repülőtér arról tájékoztatta ügyfeleit, hogy a Blue Air is rendszeres járatot indít június 3-ától a főváros és a kincses város között: a hétfőn, kedden, pénteken és szombaton induló repülőgépekre a legolcsóbb jegy 90 lej lesz. A kincses városból a román fővárosba délután, visszafelé reggel lesznek a járatok. A román légitársaság ugyanakkor más piacokon, az ország keleti részében is fejlesztésekre készül. A tervek szerint októbertől Jászvásárról Temesvárra és Kolozsvárra is indítanak járatokat, ezzel pedig a Blue Air lesz az első társaság, amely légi összeköttetést biztosít az ország legfontosabb nyugati városai és a moldvai megyeszékhely között – a bejelentések szerint 90 lejtől induló jegyárak ellenében. Eddig ugyan az állami tulajdonban lévő Tarom légitársasággal is el lehetett jutni Románia nyugati részéből Jászvásárra, de csak bukaresti kitérővel, ami nagyban növeli az út hosszát és a jegyárakat. A Blue Air új belföldi járatai minden bizonnyal népszerűek lesznek olyan körülmények mellett, hogy az említett nagyvárosok közötti földi közlekedés megfelelő közúti és vasúti infrastruktúra hiányában meglehetősen időigényes. A Kolozsvár és Jászvásár közötti 400 kilométeres távot például autóval hat óra alatt lehet csak megtenni, míg vonattal kilenc óránál is többet kell utazni, ehhez képest mindez repülőgéppel csak egy órába fog telni. A Blue Air egyébként tavaly – ugyancsak a Tarom monopóliumának megtörésével – indított légi járatot Jászvásár és Bukarest között. Mindezek ellenére a román társaságnak még számos beruházást kell végrehajtania, amennyiben valós konkurenciát akar jelenteni a Wizz Airnek, a Blue Air ugyanis 2014-ben jóval szerényebb számú, 1,5 millió utast szolgált ki, becsléseik szerint azonban ügyfeleik száma idén meg fogja haladni a 2 millió főt.

Új szereplő a piacon

Év elején egy másik piaci szereplő is bejelentkezett a versenybe: az írországi tulajdonban lévő Ryanair, Európa egyik legnagyobb fapados légitársasága november elsején megnyitja első romániai bázisát a temesvári nemzetközi repülőtéren, a beruházásra mintegy 100 millió dollárt szánnak. A vállalat az új központból Berlinbe, Brüsszelbe, Düsseldorfba, Frankfurtba, Londonba és Milánóba, valamint Bukarestbe indít járatokat, amelyekre 19,99 eurós bevezető áron kínál jegyeket. A Ryanair a Temesvár–Bukarest-járat elindításával elsősorban ugyancsak a Taromnak okozhat fejtörést, emellett pedig komoly versenyhelyzetet alakíthat ki a Wizz Air által dominált fapados járatok területén. Az ír tulajdonban lévő cég arra számít, hogy temesvári bázisukon évente mintegy 600 ezer ügyfelet szolgálnak majd ki, ugyanakkor mintegy félezer munkahely létrehozásával járulnak hozzá a bánsági megyeszékhely további gazdasági növekedéséhez. Az 1985-ben alapított légitársaság ugyan már 2008 óta jelen van Romániában, de sokáig nem törekedett jelentős piaci részesedés elhódítására, ugyanis csak Konstancáról, illetve Aradról indított járatokat Pisába és Bergamóba, és nem kívánt terjeszkedni például Bukarestben. 2013 elején szó volt arról, hogy a cég nyaranta Marosvásárhelyről fog légi járatokat indítani Brüsszelbe és Pisába, előbbi tervet azonban elvetették. A Ryanair végül tavaly terjesztette ki tevékenységét Bukarestbe is: áprilistól Londonba és Dublinba lehet utazni a fővárosból, a következő hónapokban pedig más európai nagyvárosokba is indítottak rendszeres járatokat. A nagyvállalat vezetőségének bejelentése szerint a következő öt évben további négy–öt bázist nyitnának Romániában, illetve tíz–tizenkét repülőtéren lennének jelen. A Ryanair Európában óriási forgalmat bonyolít le, tavaly mintegy 100 millió utast szolgált ki.

 

Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.