Nyomatékosított cserék

Pinti Attila 2015. február 28., 11:36
Nyomatékosított cserék
galéria

Kopog a felfüggesztés, csörög a motor, rozsdásodik a kerékjárat – elsősorban ezekre figyelnek az emberek, ha használt autót vesznek, vagy szervizbe készülnek. Úgynevezett kuplungellenőrzést ritkán végeznek. Nagy hiba – állítja a csíkszeredai Kovács Csaba, akinek a karosszérialakatosság a fő profilja, az autók minden pontjához ért.

Három összetört autó került még a múlt nyáron Csaba műhelyébe. Az egyiknek a hátulsó része hajlott össze harmonikaszerűen, a másik elöl-hátul megrongálódott, a harmadik pedig az orr-részen szorult javításra. A mindhárom károsultat ismerő, biztosítókkal is együtt dolgozó szakember tipikus egymásba futásos esetre tippelt – tévesen. Az történt ugyanis, hogy a Hargita megye különböző pontjairól összegyűlt rokonság egy meredek csíkszeredai utcán parkolta le járműveit, majd a buli végeztével indulásnál az első kocsi teljesen kiengedett kuplung mellett, leengedett kézifékkel magatehetetlenül megindult visszafele. Egyes sebességi fokozatban. A motor bőgött, a kuplungtárcsa zárt, az autó mégis nagy erővel nekivágódott a néhány méterrel mögötte parkoló testvér járművének, az meg nekicsúszott a harmadik kocsinak.

Az első autó erőátviteli egységének szétbontásakor derült ki, hogy gyakorlatilag tükörsimára kopott a kuplungtárcsa. A sofőrnek korábban csak annyi tűnt fel, hogy „nagyon fent fog” a pedál – hegyre ritkán indult, mindig behúzta a kéziféket, nem volt egyéb előjele a kellemetlen következménynek. Az ok, hogy a sofőr a mindennapos használat során egyszerűen hozzászokott a kopás okozta lassú átmenethez – magyarázza Kovács. A kuplungpedállal működtetett tengelykapcsoló feladata, hogy elválassza a főtengelyt a váltó tengelyétől. Mivel a kettő váltáskor eltérő fordulatszámon pörög, ezért induláskor, kapcsoláskor súrlódás lép fel, ez pedig koptatja a tárcsát. Lassan, de folyamatosan.

Köznyelvi, de nem helyes megfogalmazás a sebességváltó – figyelmeztet a mester. Mivel váltáskor nem szó szerint sebességet választunk, hanem a motor nyomatékát módosítjuk, a találó – és megfelelő – szakkifejezés rá a nyomatékváltó. Működése rendkívül összetett, több szinkronizált fogaskerékből és tengelyből áll. A fontos „dolog”, amit a rendszer végez: a bemeneti oldalról jön a motor fordulatszáma és nyomatéka, amely a kimeneti oldalon találkozik a kerékre jutó fordulatszámmal és nyomatékkal. A kettő között található a kuplungtárcsa – a szándékosan gyengére tervezett láncszem. Egyfajta biztosíték, amely védi az egész hajtásláncot.

Nem csak annak számára fontos a kuplungtárcsa ellenőrzése, aki használt autót vesz – figyelmeztet a szakember. Érdemes legalább félévente vizsgálatot végezni egy sík területen, amire kétféle módszer is van: az autót egyesbe kapcsolva, gázadás nélkül, pusztán kuplungpedállal kell mozgásra bírni. Ha a pedálút felénél még nem rezeg be az autó, háromnegyedénél pedig még mindig mozdulatlan, a tárcsa megérett a cserére. A másik eljárás, hogy legmagasabb sebességfokozatban, gázzal próbáljuk elindítani a gépet. Ha azonnal lefullad, jó a tárcsa – világosít fel Kovács. Sokan a motor „elerőtlenedésében”, kopásában látják a hibát, amikor „nem úgy húz, mint régen”, holott leggyakrabban a sima kuplungtárcsa a ludas. Az sem mellékes, hogy ilyenkor gázadásnál a lendkerék és a kuplungtárcsa között egyszerűen elvész az energia egy része, ami értelemszerűen növeli a fogyasztást. A kuplungkészlet időszakos cseréje mérsékelten macerás” – jellemzi a munkát Kovács. De szükségszerű. Munkadíjjal együtt típustól függően belefér 600-700 lejbe. A befektetés bőven megtérül – elég csak a fogyasztáscsökkenésre gondolni.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.