Brüsszeli segítség a tejtermelő gazdáknak

Makkay József 2015. szeptember 11., 18:36

Az európai uniós tagállamok tejtermelőinek megsegítéséről döntött hétfőn az Európai Bizottság. A csődhelyzetbe került tejágazat megmentésére megszavazott összeget szeptember folyamán osztják el a tagországok között.

Brüsszeli segítség a tejtermelő gazdáknak
galéria

A tejágazat hazai lejtmenetéről több ízben is írtunk. A tejfeldolgozó vállalatok vezetőinek legsötétebb jóslatai is bejöttek: ha nem lesz sürgős állami beavatkozás, egy-két éven belül a hazai vállalatok túlnyomó többségben csak import tehéntejet fognak feldolgozni. A gazdáknak kínált 50-70 banis literenkénti tejár az önköltséget sem fedezi, így sok gazda mindössze pár száz lejért vesztegeti tehenét a vásárokban.

A tragikusan rossz romániai helyzetnél valamivel jobban álló kelet-európai országokban is nagy gondot okozott a régebben bevezetett uniós tejkvóta idei megszűnése, ami a kelet-európai piacok nyugati tejjel történő elárasztását és az őshonos termelők hátrányát okozta. Sok időbe tellett, amíg a gondok Brüsszelben is visszhangra találtak: az Európai Bizottság összesen 500 millió eurós intézkedéscsomagot fogadott el a tej- és a szintén nehéz sorban levő sertéságazat megsegítésére.

Nagy István, a budapesti Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára az uniós országok agrárminisztereinek hétfői brüsszeli tanácskozásáról szólva, az MTI-nek elmondta: „A csomag a tervek szerint a tagállamokra lebontott, célzott támogatási borítékokat tartalmaz majd”. A politikus szerint magyar kérésre került be a tervezett intézkedések közé, hogy a tagállamoknak 50 százalék helyett 70 százalékos mértékben nyílik lehetősége a közvetlen kifizetések előlegeit kifizetni a gazdáknak. Ehhez kapcsolódóan a területalapon kifizetett vidékfejlesztési támogatásoknál 75 százalék helyett 85 százalék előleg jár október 16-tól. Ez a hazai tehéntartó gazdák és agrárvállalkozók számára is jó hír. Az uniós keretből azok a feldolgozók is részesülnek, akik termékeiket szeretnék exportálni egy unión kívüli, harmadik országba.

Az Európai Unió által elfogadott gyorssegély részletei egyelőre nem ismertek. „Addig nem hozható megalapozott döntés, amíg nem ismerjük az 500 milliós keretösszeg tagállamok és intézkedések közötti felosztását” – fogalmazott az államtitkár, aki szerint minél előbb ki kell dolgozni az elosztási kritériumok részletszabályait is.

A tagállamok nyomásának engedve a hétfői ülés végén az Európai Bizottság illetékesei bejelentették, hogy még a hét folyamán kidolgozzák a részletszabályokat, amelyeket a mezőgazdasági miniszterek szeptember 15-én vitatnak majd meg luxembourgi informális találkozójukon. Nagy István előrelépésként értékelte a brüsszeli megbeszélést, és elmondta: a fő hangsúly most a tejtermelők megsegítésén van, mert ők már lassan önköltségi áron sem tudják eladni terméküket. Utalva az agrárminiszteri ülés előtti brüsszeli heves utcai demonstrációra, kiemelte: az uniós tisztségviselőknek meg kell hallaniuk a termelők hangját.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.