Mi a láz és mit kell tenni láz esetén?

2015. november 26., 20:37
Mi a láz és mit kell tenni láz esetén?
galéria

Dr. Soós Szabó Klára

A láz nagyon gyakori tünet, melyet a testhőmérsékletnek 37 °C fölé emelkedése jellemez. Aláznak a kialakulása kétféle fiziopatológiai mechanizmus alapján történik, a hipotalamusz hőszabályozó központjának a zavara révén, ez történik fertőző betegségek esetén, és a hipotalamusznak a túlzott igénybevétele esetén, amikor az már nem tudja ellensúlyozni a minket körülvevő magas hőmérsékletet, ezzel találkozunk napszúrás és hőguta esetén.

A láz okai lehetnek fertőzéses eredetűek, baktériumok, vírusok, gombák okozta fertőzések, és lehetnek nem fertőzéses eredetűek, autoimmun betegségek, rákos daganatok, endokrin betegségek, anyagcserezavarok, idegrendszeri betegségek, traumák, egyes gyógyszerek, nagy melegben túlzásba vitt testmozgás vagy túlzásba vitt napfürdőzés.

A láz tulajdonképpen fertőzésekre vagy sérülésekre beinduló védekezési reakció, bizonyos mértékig tehát a szervezet normális védekező mechanizmusa. Fontos tudnunk azonban, hogy a láz mindig tünet, annak hátterében valamilyen betegség áll, de pszichés okok is (a kimerültség, a feszültség) lázat idézhetnek elő.

Gyakori kérdés, főként kisgyerekes szülők részéről, mikor és miért kell lázat csillapítani: a láz, mivel fokozza az életfunkciókat, növeli a pulzusszámot, a vérnyomást, a légzési frekvenciát és a fokozott verejtékezés miatt folyadékveszteséget okoz, megterheli a szervezetet. 37–38 °C közt hőemelkedésről beszélünk, ilyenkor még nem kell csillapítani a lázat, kivéve ha a kórelőzménybe már volt lázgörcs. 38–39 °C közt már lázról beszélünk, ezt már ajánlatos csillapítani. 39–40 °C közt már magas lázról beszélünk, csillapítása kötelező, görcsveszély van. 40 °C fölött nagyon magas lázról beszélünk, gyakori lehet a lázgörcs. 38 fok fölött mindenképpen érdemes elkezdeni a lázcsillapítást, főképpen az idős, krónikus betegek és a gyerekek esetében.

A gyermekek lázcsillapításánál általában az aminophenazon, paracetamol, ibuprofen tartalmú pirulák, szirupok vagy kúpok jöhetnek szóba.

A gyógyszeres lázcsillapításon kívül a hűtőborogatás és a hűtőfürdő alkalmazása is szóba jöhet. A hűtőfürdőt alkalmazhatjuk a lázcsillapító kúp vagy szirup beadása mellett is, ugyanis a gyógyszerek általában négy–hat óránként ismételhetők, s előfordul, hogy ezalatt mégsem indul lefelé a higanyszál. A lényeg az, hogy a lázas beteget a testhőmérsékletével megközelítőleg azonos hőfokú vízbe ültessük vagy inkább fektessük, majd két–három perc alatt hideg víz hozzáadásával hűtsük le a vizet 26–30 fokosra. Hűtőborogatásnál az egész törzset körbe kell tekerni állott vizes borogatással, nem elég csak a csuklóra és a homlokra tenni a priznicet.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.