Influenza: gyereknek aszpirint soha

2015. február 28., 12:32
Influenza: gyereknek aszpirint soha
galéria

Dr. Soós Szabó Klára

Az influenza vírusfertőzés (orthomyxovírus), mely rendszerint ősszel vagy télen okoz járványokat. Cseppfertőzéssel terjed, azaz nyálcseppek révén jut egyik embertől a másikig. A betegség lappangási ideje általában 1-4 nap.

Az influenza nem „kopogtat” előre, hanem bizony hirtelen kezdődik. Lázzal, borzongással, izomfájdalommal, orrdugulással, köhögéssel, fejfájással, olykor hányingerrel, rossz közérzettel jár. A lázas állapot rendszerint 3-5 napig tart.

A betegség kezelése ágynyugalmat igényel, emellett lázcsillapítót és köhögéscsillapítót alkalmazunk. Fontos kiemelni, hogy – különösen gyerekek esetében – influenzás megbetegedéskor semmiképp ne adjunk aszpirint lázcsillapítóként! Az aszpirinnek ugyanis szerepe lehet az úgynevezett Reye tünetegyüttes kialakításában, mely máj és agykárosodással jár. Az elhalálozási arány ilyen szövődmény esetében pedig 30 százalékos. Azt is tudnunk kell, hogy influenza esetén egyáltalán nem indokolt antibiotikum szedése, az antibiotikumokat ugyanis abakteriális szövődmények kezelésére alkalmazzák, míg az influenzát vírus okozza.

Szövődménymentes esetben a betegség 5-7 napon belül gyógyul, viszont az influenza a légúti nyálkahártya elhalását okozza, ami bakteriális felülfertőződésre hajlamosít. Gyakori szövődményeknek számítanak az arc és homloküreg-gyulladás, középfül-gyulladás, tüdőgyulladás. A tüdőgyulladást leggyakrabban bakteriális felülfertőződés okozza, csak ritkán maga az influenzavírus. Influenza következtében előfordulhat továbbá szívizomgyulladás vagy a vénák gyulladása. Ritka, de rendkívül veszélyes szövődmény a már említett Reye-tünetcsoport. De nyugodjunk meg: a szövődmények inkább a valamilyen okból legyengült szervezet esetében lépnek fel.

Az influenza megelőzésének szempontjából a védőoltásnak jelentős szerepe van. Az influenza elleni védőoltás néhány hónaptól egy évig tartó, részleges hatékonysága kb. 85 százalékos védettséget biztosít. Az oltás beadása október és november folyamán ajánlott, mert a megfelelő védettség az oltás után nagyjából két héttel alakul ki.

A közönséges nátha, megfázás, vírusos rhinitis tünetei hasonlóak az influenza tüneteihez, melyre úgyszintén orrdugulás, vizes orrfolyás, fejfájás, tüsszögés, kaparó torokfájás és rossz közérzet jellemző. Csupán a tünetek alapján nem tudjuk megállapítani, hogy influenzáról vagy csak nátháról, megfázásról van szó. Ezt csak vírustani meghatározás alapján lehet egész pontosan eldönteni. Az viszont biztosan tudható, hogy az influenzát akár az autóbusz fogózójába kapaszkodással is elkaphatjuk, ha aztán a piszkos kezünkkel a szemünkhöz, orrnyálkahártyánkhoz nyúlunk. Ezért is olyan lényeges járványok esetén a gyakori kézmosás.

Fontos, hogy járványok időszakában még inkább figyeljünk oda az egészségünkre és kerüljük mindazokat a tényezőket, melyek gyengíthetik szervezetünk ellenálló-képességét. Ennek érdekében ne fogyasszunk szeszes italokat, ne dohányozzunk, táplálkozzunk egészségesen és szenteljünk kellő figyelmet és időt a pihenésre is.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.