Hasmenés esetén

2015. május 09., 14:44
Hasmenés esetén
galéria


Dr. Soós Szabó Klára

Hasmenésről akkor beszélünk, ha a székletek száma meghaladja a napi hármat és híg az állaga.A hasmenést kiváltó tényezők közül a leggyakoribb a bakteriális vagy vírusos fertőzés.

Hasmenést okozhatnak még bizonyos gombás vagy parazitás fertőzések, gyógyszerek (antibiotikumok, chinidin, digoxin, propranolol), bizonyos endokrin-betegségek (pajzsmirigy-túlműködés, Addison-kór), felszívódási zavarok a bélben, laktózérzékenység, a vékony és a vastagbél gyulladásos megbetegedései, a gyomor-bélrendszer daganatos betegségei, étkezési hibák (túl sok gyümölcs vagy zöldség fogyasztása, nehezen emészthető vagy nagy mennyiségű ételek fogyasztása) vagy a stressz.

Fertőzéses eredetű hasmenés esetén a fertőzés széklet útján terjed. Ezt viszont megelőzhetjük a megfelelő higiéniai szabályok betartása révén, mind az élelmiszer elkészítésére, tárolására, mind a testi higiénére vonatkozóan. Különösen a meleg időszakban fontos, hogy még fokozottabb figyelmet szenteljünk ezen szabályok betartására.

Az ételmérgezés szűkebb értelemben az ételben tenyésző baktériumok (stafilococcusok, clostridiumok, Bacillus cereus) által termelt toxin okozta kórképet jelent vagy enyhe lefolyású akkut ételmérgezést (Salmonella enterocolitis, illetve enterotoxin-termelő Escherichia coli, schigellák vagy vibriók). Az adenovírusok és a rotavírusok szintén hasonló tünetegyüttes kialakulásához vezetnek.

Általánosságban elmondható, hogy ételmérgezés gyanúja akkor merül fel, ha azonos ételt fogyasztók csoportosan betegednek meg, hánynak és, vagy hasmenésük van.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha 48 órán túl is fennáll a hasmenés; ha a láz meghaladja a 38.5 fokot; ha a széklet véres vagy fekete; ha a kiszáradás tünetei észlelhetők: cserepes ajkak, beesett szem, állandó szomjúságérzet; ha a hasmenés gyakran kiújul.

Csecsemőknél, gyerekeknél ne várjunk 48 órát, ők lényegesen érzékenyebbek a kiszáradásra.

Ha a folyadékvesztés meghaladja a 15 százalékot, a kiszáradás eszméletvesztést, majd halált okozhat. Ezért a hasmenés kezelése folyadék és elektrolitok beviteléből áll elsősorban, fontos a napi 2 liter folyadék fogyasztása, valamint könnyen emészthető étrend bevezetése. Alkalmazhatunk hasmenés elleni szereket enyhe és közepes hasmenés esetén – pl. loperamidot –, melyek csökkentik a székletek számát és folyékonyságát, megszüntetheti a gyakori, parancsoló székelési ingert. Ezek a készítmények nem alkalmazhatók viszont véres hasmenés, magas láz vagy szisztémás toxikus tünetek esetén.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.