Régi ízek emlékei

György Ottilia 2016. február 06., 18:30
Régi ízek emlékei
galéria

Nagyon szerettem nagymamám főztjét. Farsang után mindig komoly böjtöt tartottunk, a péntekek szigorúan húsmentes napok voltak. Nagymamámnak rengeteg húsmentes receptje volt, és az összes a fejében: minden péntekre tudott kímélő ételeket készíteni. A legjobban azt szerettem, amikor házi „laskát” készített, és a kinyújtott tésztából nekem is adott, amit aztán a kályha tetején ropogósra süthettem. Soha nem tudott annyit adni, hogy elég legyen nekem, mindig kívántam, és alig vártam azokat a napokat, amikor tésztát készít. Széles metéltet vagy bordás laskát készített leggyakrabban. Ilyenkor a kedvenc foglalatosságom az volt, hogy lábatlankodjak körülötte addig, amíg elege lesz belőlem, és ad egy darabot a tésztából. Azok az ízek, ételek, amelyeket ő készített, megmaradtak az emlékeimben, hiszen volt néhány fogás, amit csak ő készített nekünk. Ilyen volt a rétes, amit el is neveztem mamarétesnek. Nagyon egyszerű, olcsó recept, hiszen tulajdonképpen alig kell hozzá valami, mégis laktató. Nagymama annak idején gyakran készítette a családnak, hiszen a sok éhes szájat jól kellett lakatni bizony, elég kis “költségvetésből”. Habár a mai igényes világban talán ez a recept amolyan hamuban sült pogácsa kategóriába tartozik, a gyerekeim is szeretik. A másik hasonló recept, amit nagymamám gyakran készített, a lekváros puliszka. Oroszhegyi nagymamámnál a szilvaíz alapeledel volt, hiszen a szilvatermő vidéken mindenki készített jócskán üstben szilvaízet. Így az étkezésükben is alapvető helyet foglalt el. Nemcsak főételek mellé kenyér helyett fogyasztották a puliszkát, hanem gyakran desszertnek is gyümölccsel vagy lekvárral. Én gyerekkoromban ezt a fogást is megszerettem, ezért a gyerekeimnek is néha elkészítem. Ezúttal megosztom önökkel ezt a két fantasztikus, ám egyszerű receptet, amit a böjti időszakban kipróbálhatnak.

Székely rétes
Hozzávalók: 50 dkg liszt, 2 tojás, fél teáskanál só, fél teáskanál szódapor, 1 evőkanál cukor plusz cukor a szóráshoz, tej, olaj, porcukor a tetejére
Elkészítése: A lisztet egy mély tálba szitáljuk, a közepébe mélyedést csinálunk, hozzáadjuk a tojásokat, egy evőkanál cukrot, a sót és a szódabikarbónát, majd annyi tejjel gyúrjuk össze, hogy keményebb rétestésztát kapjunk. Jól összedolgozzuk, majd 3 cipót formálunk belőle. Egyenként lisztes deszkán, tenyérnyi nagyságú korongokra nyújtjuk, megkenjük olajjal, megszórjuk cukorral, összesodorjuk, és csiga alakúra gömbölyítjük. Ezután tányérnyi nagyságú kerekekre nyújtjuk megint, úgy, hogy a tészta se túl vastag se túl vékony ne legyen. Egy jó széles aljú lábasban kevés olajat melegítünk, majd az első rétest beletesszük, villával megszurkáljuk és lefödve alacsony lángon sütjük. Majd megfordítjuk és a másik felét is megsütjük. Ha az olaj elsül, egy keveset mindig aláöntünk. A tésztát egymás után szép pirosra sütjük. Lehetőleg forrón, porcukorral megszórva tálaljuk. Tálaláskor egyet-egyet kettőbe vagy négybe vágunk.

Szilvaízzel rakott puliszka
Hozzávalók: 1 l víz, 2,5 dl puliszkaliszt, csipetnyi só szilvaíz, 2 evőkanál olaj
Elkészítése: A vizet felforraljuk, amikor forrni kezd, beletesszük a sót és a puliszkalisztet. Keverőfával jó kemény puliszkát keverünk. Amikor kész, egy deszkára kiborítjuk. Cérnával lapokat szelünk belőle, megkenjük lekvárral, és egy olajjal kikent tűzálló tálba vagy cseréptálba rétegezzük, amíg tart a puliszka. A tetején lekvárral fejezzük be. Előmelegített sütőben néhány percig rotyogtatjuk. Forró tejjel vagy házi tejföllel fogyasztjuk.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.