A hétéletű macska betegségei

Madaras Péter 2016. október 22., 17:11
A hétéletű macska betegségei
galéria

Annyiszor hangoztattuk, hogy hét, sőt kilenc élete is van a macskának, hogy végül visszajutott a természet fülébe a macska eme csodálatos élőképessége, a természet pedig megszeppent. Talán félni kezdett, hogy fellázadnak ellene a kevésbé sikeres állatok, amiért a macskát nemcsak gyönyörűségesnek, de ennyire rezisztensnek is tervezte. Hogy valamennyit visszavegyen a nagy műből, szegény természet kapkodva összeeszkábált néhány rusnya kórokozót, amivel e szép hétéletű kedvencünket szomorítsa. Nos ez lehetne az állatorvosi mesék macskás fejezetének egy ateista bevezetője, ám itt mégis komoly dolgokról szeretnék beszélni.

Az utóbbi időben radikálisan megváltozott a macskák patológiája és egyben gyógyítása is. Ez annak tudható be, hogy megismerkedhettünk néhány olyan macskabetegséggel, amit annak idején a fertőző betegségek kétkötetes telefonkönyvre emlékeztető köteteiben sem olvastunk el rendesen, arra hivatkozva, hogy ezek majdnem mind egyforma betegségek, az egész egy lére megy, nagyjából egyforma tünetekkel. Kiderült, hogy még sincs így.

Tehát a tünetek általánosak: az első jel mindig a levertség és az étvágytalanság. A cica gubbaszt, szőre fölborzolt, nem tisztogatja, nem nyalogatja magát, és az a nagyszerű macskaétvágy elapad. Lázas vagy éppen hipotermiás, és sok esetben megjelenik a hányás és a hasmenés. Vannak betegségek, ahol a levertség, fáradékonyság, szapora légzés és szívdobogás a domináns. Ilyenkor kedvenc cicánk nagyon jámborrá válik, kimarad a játék és az adinamia, azaz a mozgás hiánya lesz szembetűnő. Ha megvizsgáljuk a szem kötőhártyáját és a fogínyt, azt észleljük, hogy besárgult vagy éppenséggel fehér, mint a vakolat, az állat anémiás (vérszegény). A vizsgálat során a kiszáradás vagy ezzel párhuzamosan a hasterime megnövekedése figyelhető meg. Ez utóbbit fertőző hashártyagyulladás (PIF) formájában a koronavírus okozza. A hasonló tünetekkel járó leukózist (fehérvérűséget) egy onkogén retrovírus okozza: a csontvelőben a vörösvérsejtképzésnek egyre kevesebb tere marad. Ez lappangó betegség, amit sokszor más betegség hoz elő. A nehéz légzés és a hasmenés is jellemző rá a belekben lévő nyirokcsomók megduzzadása miatt. E két betegséget nem lehet kezelni, csupán a tüneteket áll módunkban enyhíteni. Létezik ugyan oltás ellenük, de hatékonysága nem bizonyított. Viszont az ivartalanítás minden esetben a legfontosabb megelőzés: ha a macskánk nem jár ki, kisebb a fertőződés esélye.

Egy másik, mondhatni modern betegsége négylábú kedvencünknek a macska-AIDS. A fertőzést okozó retrovírust az USA-ban izolálták először 1986-ban. Főleg 2 évnél idősebb macskákban fordul elő, és leggyakrabban a kandúrok fertőződnek. A vírus elsősorban nyállal, de egyéb testváladékokkal is terjed, főleg a kandúrok marakodása során, de nemi úton is. A fertőzött állatok tartós vírushordozók maradnak. A tünetek a vírus immunszupressziója folytán igen változatosak: láz, levertség, étvágytalanság és lesoványodás észlelhető, de gyakori a stomatitis (szájgyulladás), a conjunctivitis (kötőhártya-gyulladás) és a nyirokcsomók megduzzadása. A betegség hetekre, hónapokra elhúzódik, az elhullásig terjedő időszak 3 hónap és 3 év között változik. Citosztatikumokkal, kortikoszteroidokkal és szükség esetén antibiotikumokkal a macska élete meghosszabbítható.

A herpesz és a calicivírus okozta felső légúti vírusos fertőzések viszonylag jámborabbak, a szövődmények kivédhetőek, a tünetek könnyebben kezelhetők. A száj és a kötőhártyán megjelenő sebek nehezebben gyó­gyulnak, de semmiképpen sem számítanak a fent említett betegségek súlyossági kategóriájába. E két betegség ellen hatékony vakcinák vannak, amelyek a macska panleukopéniája (fertőző bélgyulladása) ellen is stabil védettséget nyújtanak. Ez utóbbi szintén egy szörnyű betegség, nagyon ragályos, lázzal, hasmenéssel, hányással és dehidrációval jár. A fertőző bélgyulladásra a gyors elhullás jellemző. Világszerte előfordul: a fiatal macskák már azelőtt elpusztulnak, mielőtt a hasmenés kialakulna. De fontos tudni: ha a cicánkat 2 hónapos korában beoltjuk, a dráma könnyen elkerülhető.

Lám, milyen tekervényes a cicák diagnosztizálása, nincs tehát könnyű dolgunk. Bár nagy segítségünkre vannak azok a gyors tesztek, amikkel néhány perc alatt kideríthető, melyik betegséggel állunk szemben, még akkor is, ha bizonyos esetekben sokat nem tehetünk. Segíthetne a természet egy hatékonyabb vakcinával.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.