Van is, nincs is miniszterelnök

EN-összeállítás 2015. június 26., 21:36

Miközben az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) több bűnügyben is kihallgatásra idézte be, Victor Ponta Törökországban tartózkodik térdszalag-műtéten. Klaus Johannis államfő hétfőn ideiglenes miniszterelnököt nevezett ki Gabriel Oprea személyében. Elemzők szerint Ponta lemondása elkerülhetetlen.

 

Van is, nincs is miniszterelnök
galéria

Klaus Johannis román államfő Gabriel Oprea belügyminisztert, nemzetbiztonsági miniszterelnök-helyettest nevezte ki ideiglenes kormányfővé hétfőn arra az időszakra, amíg Victor Ponta miniszterelnök képtelen ellátni hivatalát. A térdszalag-műtéten átesett Victor Ponta – egészségi állapotára hivatkozva – levélben kérte az elnöktől, hogy néhány hétig ruházza át helyettesére a kormányfői teendőket. Ponta egy hónapja sérült meg egy kosárlabda-mérkőzésen, de csak három héttel később jelentkezett műtétre egy törökországi magánklinikán, miután a korrupcióellenes ügyészség (DNA) bűnvádi eljárást kezdeményezett ellene, a parlamenti többség pedig elutasította az eljárás lefolytatását.

Menekülés a DNA elől?

Az ellenzéki pártok körében és a román sajtóban több mint egy hete találgatják, mi az igazi oka Ponta angolos távozásának az isztambuli klinikára, olyan körülmények között, amikor hírneves bukaresti sebészek megerősítették, hogy a kérdéses térdműtétet több romániai kórházban is biztonságosan el tudnák végezni. A találgatásokra válaszolva, az Antena 3-nak adott hétvégi telefoninterjújában Victor Ponta úgy fogalmazott: csak azért ment külföldre megműttetni magát, mert felépüléséhez nyugalomra van szükség, amire egy hazai kórházban nem lett volna esélye. „Aholland nagykövet feleségének a műtétekor a bukaresti Egyetemi Kórházban egy egész emeletet lezártak. Az én esetemben két emeletet zártak volna le, és én ezt el akartam kerülni” – fogalmazott a román miniszterelnök. Az esettel kapcsolatban sem a kórház vezetősége, sem az egészségügyi miniszter nem nyilatkozott, egy bukaresti román újságíró azonban cáfolta Ponta kijelentését. Az újságíró szerint Ponta nem mond igazat, hiszen a holland diplomata feleségét egy órával előtte műtötték, és éppen olyan bánásmódban részesült, mint a részlegen ápolt többi beteg. „Szó sem volt a kórházi részleg lezárásáról” – fogalmazott.

A miniszterelnököt körülvevő találgatásokra válaszul Johannis csak úgy volt hajlandó az ideiglenes kormányfő kinevezésére, hogy előbb igazolást kért Pontától, amelyből kitűnik, nem tudja ellátni hivatalát. A Nemzeti Liberális Párt társelnöke, Alina Gorghiu szerint a korrupciógyanúba keveredett szociáldemokrata kormányfő egyszerűen menekül az ügyészségi vizsgálat elől, ezért távozott több hétre Törökországba. „Ponta áldozatként próbálja feltüntetni magát, és húzza az időt. Pontának nem ideiglenesen kellene átadnia a kormány vezetését, hanem le kell mondania, és nem egészségügyi okokra hivatkozva, hanem azért, mert a korrupciógyanúba keveredett politikus elvesztette hitelét” – fogalmazott az ellenzéki politikus.

Minden út a lemondáshoz vezet

Dan Tapalagă, a Hotnews hírportál politikai elemzője a magyar közmédiának nyilatkozva úgy vélekedett: pártján belül és Románia nyugati szövetségesei részéről akkora nyomás nehezedik a korrupciógyanúba keveredett Victor Pontára, ami elkerülhetetlenné teszi lemondását, annak ellenére, hogy a parlamenti többség néhány napja még kivédte az ellenzék bizalmatlansági indítványát. A publicista szerint kórházba vonulásával és az ideiglenes kormányfő kinevezésével Ponta csak egy kis időt akar nyerni, hogy legalább a párton belüli utódlást előkészítse. Tapalagă azt mondta: nehezen hihető, hogy Ponta megmaradhat a Szociáldemokrata Párt (PSD) élén, ha egyszer elveszti a kormányfői tisztséget.

A Nemzeti Liberális Párt mégsem akar addig várni, amíg Ponta rászánja magát a lemondásra, hanem országos aláírásgyűjtésbe kezdett – jelentette be az alakulat társelnöke, Alina Gorghiu. Ugyanakkor az előre hozott választások lehetőségét több politikai elemző kétkedve fogadja. Úgy vélik, ezt hiába akarja az ellenzék, mert a kormánypártoknak ez nem érdekük. A parlamentben levők pártok többségi konszenzusa nélkül ezt szinte lehetetlen kivitelezni: ehhez háromszor kellene a parlamentnek elutasítania az új miniszterelnök kinevezését.

Ki az új kormányfő?

Az 54 éves, jogász végzettségű Gabriel Oprea 2003-ig a román hadsereg hivatásos tisztje volt, katonai pályafutása során vezérőrnagyi rangfokozatig jutott. Politikai karrierjét a Szociáldemokrata Pártban (PSD) kezdte, amelynek színeiben 2004-ben és 2008-ban parlamenti képviselővé választották, majd 2010-ben Románia Haladásáért Országos Szövetség (UNPR) néven saját pártot alapított. Oprea 2008 óta – jobb- és baloldali kormányok idején is – több ízben állt a belügyminisztérium, illetve a védelmi tárca élén.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.