Tölgy, só, hévíz, paradicsom

Csinta Samu 2014. július 11., 06:56

Akinek a magyarországi Szabolcs-Szatmár megyéről még mindig a „sötét” jelző ugrik be, alaposan elgondolkodhat e bélyeg indokoltságáról. Nyíregyháza–Sóstógyógyfürdő például inkább a dicséretes jelen rögzítéséhez és egészen fényes jövő vizionálásához is megfelelő alapot kínál.

Tölgy, só, hévíz, paradicsom
galéria

Lassan közhelyszámba megy, hogy Magyarország szinte valamennyi részén hévíz fortyog a kéreg alatt, csak vannak helyek, ahol még nem fedezték fel. Nem kivétel Nyíregyháza környéke sem, még akkor sem, ha a 120 ezres város központjától 6 kilométerre fekvő 47 hektáros üdülőtelep elsősorban a két részre osztott, sós vizű szikes taváról híresült el. Már a 18. század végén készült térkép is így jelöli, 1927-ben pedig hatóságilag is gyógyfürdővé nyilvánították Sóstófürdő néven.

A korabeli hangulatból ma is sokat megőrzött a hely, köszönhetően a szép természeti környezetnek, a műemléképületeknek és az 50 fokos termálvíznek, amely az utolsó magyar tenger, a Pannon 800 méteres mélységéből buzog. Magyarországon ugyanakkor nincs több olyan gyógyfürdő, amely 320 hektáros tölgyerdőben fekszik, 10 hektárnyi kiterjedésű természetes élővíz partján. Az igazi kuriózumnak számító tölgyerdő eredetéhez természetesen legenda is fűződik, miszerint minden Károlyi gróf „helyesírásán” múlott. A város többnyire Bécsben élő birtokosa a mák magas tőzsdei árának láttán rendelkezett úgy, hogy ezer hektárt azonnal vessenek be mákkal. Egy évvel később elképedve szembesült a birtokán sorakozó tölgycsemetékkel, amit a gazdatiszt azzal magyarázott, hogy a gróf úr levelében nem mák, hanem makk szerepelt.

Podlovics Roland, a Sóstógyógyfürdő Zrt. vezérigazgatója azonban nemcsak a tölgyerdőre büszke, hanem az utóbbi évekbeli megvalósításaira is. Ezek nyomán 2012. június 22-én a gyógyfürdőintézmény megnevezés használatát engedélyezték és gyógyászati ellátás szempontjából országos kategóriába sorolták az intézményt. Az itteni ugyanis nátrium-kloridos hidrokarbonátos, jódos, brómos gyógyvíz, amely rendkívül kedvező hatású az ízületi, reumatikus és mozgásszervi megbetegedések kezelésére, de jótékony hatású a sérülések, ortopédiai műtétek utókezelésére is. A fürdőkúra jótékony hatása egyes krónikus nőgyógyászati és néhány bőrgyógyászati eredetű (ekcéma, pikkelysömör) kezelése során is érzékelhető.

A társaság által üzemeltetett öt fürdőegység közül négy a Sóstógyógyfürdő szívében működik: a Tófürdő, a Hotel Fürdőház, az Aquarius Élményfürdő, valamint a Parkfürdő. A nyári szezonban nyitva tartó, páratlan növénykultúrát felvonultató Parkfürdő 2011-ben 4 millió eurós beruházás keretében újult meg, korszerű, a környezettel mégis természetes módon harmonizáló létesítményegyüttes. A remek gyógyvíz négy medencében, exkluzív környezetben kényeztet, a kínálatot Magyarország legnagyobb medencebárja teszi még vonzóbbá. Nemzetközi versenyek megrendezésére is alkalmas uszoda várja a sportos embereket, illetve a köznyelv által csak „olaszként” emlegetett medence kibővült tereivel, sodrófolyosójával, zuhatagával, nagy sebességű óriáscsúszdáival.

A Parkfürdő melletti fedett Aquarius Élményfürdő a nyári szezonban egyazon szolgáltatási rendszerben működik korlátlan átjárási lehetőséggel. Utóbbi mindent tud, amit a műfajban érdemes, egy látványos dizájnváltásnak köszönhetően pedig igazi dzsungelben érezheti magát a vendég, ahol az apróságok birtokba vehetik a Kincses Szigetet, átélhetik egy kalózhajó minden izgalmát, és miután a hajó „kikötött”, felfedezhetik az inka birodalom ősi romjait.

„A kis sóstói fürdőben robbant ki minden virtus a magyarból, ami szép megmaradt számára apáiból. Ha nem volt kártya, volt leányszöktetés vagy velencei éj a tavon. A kártya izgalmáért kárpótoltak a nevezetes párbajok…” E sorok is elárulják, hogy Krúdy Gyula a Sóstó szerelmese volt, egy olyan korban, amelynek nyomai ma is megtalálhatók: a műemlék víztorony, a legendás Svájci Lak; a város első gyógyfürdőjeként megépült Fürdőház és a 2003-ban felújított, eredetileg szállodának épült Krúdy Vigadó.

És még mindig nincs vége azattrakciók sorozatának! A szomszédságban van ugyanis a 24 hektáros Nyíregyházi Állatpark, amelynek gyűjteménye a budapesti után a legnagyobb az országban, több, mint 200 féle állat közel 2500 egyede látható itt.

Az erdő szélén várja látogatóit az 1979-ben megnyílt Sóstói Múzeumfalu. Szabolcs-Szatmár-Bereg megye tájegységeinek jellegzetes építészetét, hagyományait mutatja be, miközben a látogató kézműves mesterségekkel, népszokásokkal is megismerkedhet.

Idén 7 millió eurós projekt keretében folytatódik Sóstógyógyfürdő megújulása. Megépítik az Aquarius új, 1500 négyzetméteres gyógyászati szárnyát, ahol további termálmedencék létesülnek, bővül a szaunavilág, sóbarlang és jégkamra épül, és újabb balneo- és fizioterápiás kezelésformákra is lehetőség nyílik. Podlovics Roland feje most azért fáj, mert a szálláshelyek száma mára jócskán lemaradt az üdülőtelep kínálata mellett. Nyíregyháza teljes vendéglátási kapacitása ugyanis alig éri el a 8000 főt, márpedig ennek a többszörösére lenne reális igény. Ezért aztán, aki a Kolozsvártól alig 250 kilométerre fekvő üdülőparadicsomba készül, időben igyekezzen szállást foglalni magának.

Utóirat: néhány napja makákók is érkeztek a sóstói állatkertbe!

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.