Marosvásárhely, ami összeköt

Antal Erika 2016. szeptember 03., 15:32

Elégedett szervezők és elégedett résztvevők – ez az idei Vásárhelyi Forgatag összegzése sűrítve, amelyet első alkalommal sikerült a Maros-partról, Marosszentgyörgy területéről „behozni” a város „szívébe” a csak Ligetként ismert, most Városi parknak nevezett helyszínre. A 4. Vásárhelyi Forgatagot augusztus 24. és 28. között Marosvásárhely szabad királyi várossá válása 400. évfordulójának jegyében szervezték. Riportunkban a legérdekesebb eseményekből kínálunk ízelítőt.

Marosvásárhely, ami összeköt
galéria
Fotó: Antal Erika

Évek óta vita tárgya a Vásárhelyi Forgatag helyszíne – idén mintha oldódni látszanának a feszültségek, új helyszínen, a Ligetben vethetjük bele magunkat a forgatagba. Hogy mennyire a város szíve a Liget – amely a Sportcsarnok és a városi stadion között helyezkedik el –, vitatható, az azonban tény, hogy tízperces sétára található a főtértől, autóbusszal is megközelíthető, a taxi 5–6 lejért a helyszínre visz. Ám mégsem a városközpont, ahol a Színház tér, a főtéri park, a nyári színház, a vár is hasonló rendezvényeknek szokott rendszeresen helyet adni. A szervezők mégis úgy vélik, „megtört a jég”, a polgármesteri hivatal végre „beengedte” a forgatagot a városba. A szerda esti nyitóünnepségen, a Kultúrpalotában, Portik Vilmos, az egyik főszervező meg is köszönte ezt a hivatalnak: ritkán van alkalom arra, mondta Portik, hogy valamiért köszönetet mondjon a városházának, de most megteszi. Ugyanezt erősítette meg Soós Zoltán, a társfőszervező is, igaz, azt is hozzátette: nem kell megfeledkezni a jogok tiszteletben tartásáról sem. Mert hát szép dolog mindez a városháza részéről, de végeredményben a magyar közösségnek joga van arra, hogy a saját városában és ne a szomszéd községben ünnepeljen.

Bethlen Gábor levelét megírta

A 4. Vásárhelyi Forgatagot augusztus 24. és 28. között Marosvásárhely szabad királyi várossá válása 400. évfordulójának jegyében szervezték. Ezt a Teleki Tékában szervezett kamarakiállításon is érezni lehetett, ahol a Bethlen Gábor fejedelem korát idéző kiadványokat lehetett megtekinteni. Közülük a legérdekesebb és a marosvásárhelyiek számára talán a legizgalmasabb Borsos Tamás egykori városbíró kéziratos naplója volt. Ugyancsak a 400. évfordulóhoz kapcsolódott Bethlen Gábor kiváltságlevelének felnagyított másolata, amelyet a Kultúrpalota előcsarnokában állítottak ki a Bethlen-szobortervek mellett. Ezek közül remélhetőleg egy majd a jövőben teljes nagyságában a város főterén fog állni. A tematikus városnézések közül is az egyik során Bethlen Gábor korát, annak hozadékát emelte ki a városkalauz.

400 év, 367 rendezvény

A 367 rendezvény, amely idén a Vásárhelyi Forgatag változatosságát, gazdagságát is bizonyította, nagyon sok embert megmozgatott, kicsalogatott – mondta Portik Vilmos, akitől megtudtuk, naponta 18–20 ezer ember látogatott el a különböző helyszínekre. A város lakosságának egyharmada részt vett valamelyik eseményen, ami jelentősnek mondható a főszervező szerint. A kisgyerekes családok leginkább a Ligetet méltányolták, ott ugyanis a platánfák árnyékában gazdag gyerekprogram várta a kicsiket és a nagyobbakat is. A szervezők a kamaszokra is gondoltak, nekik is érdekes tevékenységeket kínáltak, s a ligetben található nagyobbacska játszótér is kapóra jött. Kézműves sátrak, gasztronómiai bemutatók egymást erősítve tették még vonzóbbá téve a Ligetet, ahol két színpadon is előadásokat tekinthetett meg az arra sétáló. Helyi együttesek adtak találkát a vásárhelyieknek, rockbandák váltották egymást, fiatal és öregebb zenekarok játszottak. A „kék színpad” a néptáncegyüttesek bemutatkozási helyszíne volt, táncra is perdülhettek a nézők, táncházat is tartottak esténként, népzenészek, népdalénekesek mulattatták az ott lévőket. Az idei forgatag ki is nőtte helyszíneit: a sportcsarnok előtti tér szűkösnek bizonyult az esti koncerteken, a marosvásárhelyi magyarok számára ismerősen csengtek a Republic, a Hoo­ligans, az LGT és a Bikini slágerei.

 

Találka az Aranykakas vendéglőnél

A Ligettől nem messze, alig öt percnyi sétára található az egykori Aranykakas vendéglő épülete, a volt Bürger-palota, amely napjainkban már csak romjaiban emlékeztet az egykori szép időkre. Annak platánfákkal árnyékolt kertje azonban nagyszerű helynek bizonyult a harmadik alkalommal megszervezett Szféra – kortárs művészetek terének, amely az egyik legnépszerűbb helye volt a forgatagnak. Az erdélyi rövidfilmmaraton mellett koncertek, közös éneklés, irodalmi est, pszichológiai tanácsadás, fotó- és plakátkiállítás, bútorfestés, filmkészítés, színházi workshop, cirkuszi mutatvány vonzotta a közönséget. A hely varázsa – az árnyas fák, a romosan is szép palota közelsége mellett – talán azzal is magyarázható, hogy a sokféleség, a színes „berendezés” egyfajta otthonosságot sugallt. Belakták az udvart, amely őrizte még az egykori nyárikert békebeli hangulatának nyomait: zenekari emelvény, táncparkett és az intimitást szolgáló beugrók. Színesre festett raklapokból készült ülőalkalmatosságok, funkcióját vesztett tárgyak, amelyek asztalként szolgáltak, betonpárkányok, kivágott fa törzse, lépcsőfok, földre terített szőnyeg, régi műanyag szék és fémasztal, két fa közé kihúzott nyugágy – mind-mind azt a célt szolgálta, hogy jól érezzük magunkat, élvezzük a sokszínűséget.

In vino veritas

Népszerűnek bizonyult a borudvar is. Az ötlet nem egészen új keletű, hiszen tavaly a Maros-parton is volt már hasonló kezdeményezés, ám ez alkalommal az új helyszín és az új koncepció igazi sikertörténet volt. A Szentgyörgy utcában, az egykori református leányiskolában, annak udvarán állították fel a kis faházakat, ahol minőségi borok, valamint házias jellegű felvágottak, kézműves sajtok és zsíroskenyér vonzotta a betérőket, no meg nem utolsó sorban a színpadon fellépők előadása. Naponta borkóstolót is szerveztek, amelyekre hamar beteltek a helyek. A szervezők arra is figyeltek, hogy ne műanyag pohárból fogyasszuk a bort, hanem az erre az alkalomra készített, gravírozott karcsú üvegpohárból, amelyet a bejáratnál lehetett 10 lejért megvásárolni, majd távozáskor akár vissza is váltani.

Vásárhelyiek Világtalálkozója

A Vásárhelyi Forgatag nagyszerű lehetőség arra, hogy a ma­ros­vásárhelyiek találkozzanak. Ezt felismerve az első évtől kezdődően rendszeresen megszervezik a Marosvásárhelyiek Világtalálkozóját, amely egy kötetlenebb találkozást és egy ünnepi műsort foglal magába. A délelőtti találkozónak idén a Művészeti Gimnázium udvara adott helyet, ahol Vásárhelyi Piknik elnevezéssel szerveztek előadással, beszélgetéssel egybekötött nosztalgiadélelőttöt. Szalmaköteges ülőalkalmatosság, minden földi jóval megrakott asztalok biztosították a piknikhangulatot. Régi vásárhelyi nevezetes személyiségekről, színészekről, orvosokról, pincérekről esett szó, vagy népszerű helyekről, vendéglőkről, mulatókról, fürdőről, strandról. Többségében a Vásárhelyen élők gyűltek össze, de volt, aki Magyarországról, Németországból, Izraelből, Dániából, Amerikából érkezett, hogy részt vegyen a világtalálkozón. A délutáni gálaműsorra a Kultúrpalotában került sor, az ünnepi műsor díszvendége Kecskemét volt, Marosvásárhely testvérvárosa, ahonnan művészetis diákok, színészek, zenészek, táncosok érkeztek és léptek színpadra a helyi előadók mellett.

Minden jó, ha a vége jó?

Öt nap vigadalom, amelyet a kiértékelés, a megbeszélés, egyes rendezvények számszerűsített elemzése követ. Valamint a bírálatok, a hozzászólások figyelembe vétele. Hogy jövőre még jobb, még tartalmasabb Vásárhelyi Forgatagnak legyünk részesei, még vonzóbb, még színvonalasabb eseményekkel, s még közelebb a város szívéhez.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.