Petőfi-program: kinek szól, kit támogat?

2015. március 28., 11:12

A Kárpát-medencei magyar szórványközösségek támogatása és ezek anyaországgal való kapcsolattartásának ösztönzése a meghirdetett célja a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága által 2015. március 15-én meghirdetett Petőfi Sándor Programnak. Jelen elemzés közpolitikai szempontból vizsgálja a programot és lehetséges következményeit.

 

Petőfi-program: kinek szól, kit támogat?
galéria

Toró Tibor

A Kőrösi Csoma Sándor Program mintájára meghirdetett Petőfi Sándor Program keretében a magyar állam 50 ösztöndíjat oszt ki olyan, „a nemzet iránt elkötelezett, közösségszervező tevékenységekben jártas magánszemélyek” számára, akik legfeljebb 9 hónapon keresztül a helyszínen „erősítsék a szórványközösségek magyar azonosságtudatát”, „segítsék értékőrző munkájukat és tájékoztatási, közösségépítő, támogató tevékenységükkel erősítsék a Magyarországhoz való kötődésüket”. A program további célja, hogy elérje: a „magyarországi ösztöndíjasok látogassanak el a külhoni magyarság szórványközösségeihez.” Az elképzelések szerint a kiválasztott 50 személy először rövid magyarországi képzést kap – „előzetesen meghatározott tematika szerinti felkészítő oktatáson vesz részt” –, ahol többek között szórvánnyal kapcsolatos ismeretanyagokat sajátít el. Ezt követően kerül sor az úgynevezett külhoni programszakaszra, ami alapján az ösztöndíjas a célországban a fogadó szervezettel és a mentorral együttműködve végzi „ismeretátadási, oktatási, szervezési tevékenységét.” A terepen zajló tevékenység után minden ösztöndíjas előadás formájában számol be munkájáról.

Minden olyan 20. életévét betöltött személy pályázhat, aki a magyar szórvány számára hasznosítható felkészültséggel vagy tapasztalattal rendelkezik. Például a közösségszervező tevékenység és a hagyományőrzés területén, ami alatt főleg a cserkészetet, néptáncot, a magyar nyelv oktatását és kóruséneklést értik. Valamennyi pályázó havi bruttó 350 ezer forintos ösztöndíjban és útiköltség-térítésben részesül, valamint egy programszervezésre elkölthető, később megállapításra kerülő fix összeget kap. A program célországai: Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Macedónia, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna. A Petőfi program fontos szereplője a helyi mentor vagy fogadószervezet, amely „külhoni programszakasz időtartama alatt a nyertes pályázó munkáját koordinálja, segíti, felügyeli.”

Előzmények

Amint arról korábban szó esett, a Petőfi-program a Kőrösi Csoma Sándor program mintájára jött létre. Ez 2013 óta működik kettős céllal: egyrészt a diaszpórában élő magyarság nemzeti identitásának, másrészt az anyaországtól távol élő magyar közösségek és Magyarország kapcsolatának erősítéséért. Egyes beszámolókból, valamint a Nemzetpolitikai Államtitkárság kommunikációjából kitűnik, hogy a programot mind a fogadóközösségek, mind pedig a benne résztvevő fiatalok pozitívan értékelték. Tevékenységük főleg nyelvtanításra, programszervezésre és néptáncoktatásra koncentrálódott.

A sajtóban azonban több kritika is megjelent a programmal kapcsolatban. Egyesek azt vélelmezték, hogy tulajdonképpen identitáserősítési tevékenységekbe csomagolt kampányolás az egyszerűsített honosítás mellett, az igazi cél a magyar állampolgárságot igénylők számának növelése. Mások arra hívták fel a figyelmet, hogy arányaiban sok volt az ösztöndíjasok között a kormányközeli nyertes, míg egy harmadik vélemény a program alacsony hatásfokára hívja fel a figyelmet. Ami biztos: a honosítással kapcsolatos vádak alaptalannak bizonyultak, hiszen a Kőrösi-program hatására nem ugrott meg látványosan a diaszpórában élő magyarok állampolgársági kérelmének száma. A program hatásfokával kapcsolatos aggodalmakat vagy pozitív véleményeket pedig áttekinthető szakmai alapokon nyugvó jelentés nélkül nehéz lenne értékelni.

Értékelés

A Petőfi-program több szempontból is értékelhető: felmérhetjük, milyen lehetőségeket nyújt a kiírás, másrészt felvázolhatjuk a lehetséges következményeket és veszélyeket.

1. A kiírás szempontjából a Petőfi-program felhívása alig tér el a Kőrösi-program felhívásától, megtartották az alapötletet, változatlan annak struktúrája, a kiírási feltételek, valamint az ösztöndíj összege. Az államtitkárság minimálisan differenciál a szórványközösségek és a diaszpórában élő közösségek között. Nem látszik felismerni annak jelentőségét, hogy a szórványban élő embereknek más igényeik is lehetnek, hiszen feltételezhetően rendelkeznek minimális működő formális intézményrendszerrel (óvoda, iskola, civil szféra, egyház, stb.), míg a diaszpóra tagjai jobb esetben csak az egyházakra, vasárnapi iskolákra, illetve egyéb hasonló, a diaszpóralét sajátos problémáiból eredő, ezért sokkal lazább civil szférára támaszkodhatnak.

2. A két fogalom közötti megkülönböztetés hiányának számlájára írható az is, hogy a célország nyelvének ismerete nem kizáró feltétel, mindössze előnyt jelent. Ez arra enged következtetni, hogy az államtitkárság a diaszpóraprogramon belüli feladatokhoz hasonló munkavégzést tart megfelelőnek az ösztöndíjas számára, amelyek kizárólag olyan közösségi programokat (tánctanítás, nyelvtanítás, programszervezésben való részvétel) jelenthetnek, ahol nem kell érintkeznie a többségi társadalommal és realitásokkal.

3. A Petőfi-program kiírásában megtartották a 350 ezer forintos bruttó ösztöndíjat is (járulékok levonása után ez kb. 900 euró). Ez az összeg nemcsak a magyar átlagfizetésnél (586 euró) magasabb, hanem Ausztriát és Szlovéniát leszámítva a célországok átlagfizetésénél is. A magas juttatás több szempontból veszélyt jelenthet az ösztöndíjas helyi integrációjára. Egyrészt abból kiindulva, hogy a közösségszervezéssel foglalkozó személyek jelentős része önkéntes munkában vagy minimális juttatásokért dolgozik a szórványban, az ösztöndíjas számára kifizetett magas juttatás letörheti az ezzel foglalkozó helyiek munkakedvét. Másrészt abból kiindulva, hogy a közösségszervezési tevékenységet végző személyek jelentős része a tanügyben dolgozik, az ösztöndíjas rendelkezésére bocsátandó összeg vélhetően többszöröse lesz a helyi aktív személyek alapfizetésének is. Ennek következtében fölösleges feszültségek keletkezhetnek az újonnan érkezettek és a helyiek között.

A helyi egyensúlyt és az együttműködés lehetőségét az is ronthatja, hogy az ösztöndíjas rendelkezik bizonyos szintű programtámogatással. Ezt helyi tevékenységre is fordíthatja, ami önmagában üdvözlendő, de mivel a szórványszervezeteknek juttatott magyarországi és romániai támogatások mértéke alacsony, a szervezetek jellemző pénzhiánya és az ösztöndíjas, forrásokkal rendelkező aktorként való megjelenésének hatása kiszámíthatatlan. Áthidaló megoldást jelenthet, ha az ösztöndíjas saját közösségében kap megbízatást, hiszen mind pénzügyileg, mind pedig érzelmileg megfelelően motivált lesz a munkára. Nem biztos azonban, hogy ez fel tudja oldani a pénzügyi különbségekből adódó személyközi feszültségeket és a belső hatalmi viszonyok megváltozásából adódó konfliktusokat.

4. A kiírás másik problémás pontja annak kettős céljából vezethető le. A pályázat célja, hogy 50 kiválasztott személy közösségépítési tevékenységet végezzen szórványközösségekben, illetve hogy az ösztöndíjasok látogassanak el a szórványközösségekhez. Ez arra enged következtetni, hogy bár a program nem csak a Magyarország területén élő magyar állampolgároknak szól, az államtitkárság kimondatlanul is inkább az anyaország területén élő ösztöndíjasokat preferálná, hiszen a program második célkitűzéseként megfogalmazott állításnak ők felelnek meg igazán.

5. A program – jelenlegi elképzelés szerinti – másik neuralgikus pontja a mentorok szerepe. Ez a felhívás legkidolgozatlanabb része, és ennek fontosságára hívták fel a figyelmet a határon túli szervezetek is. Sem a kiírás, sem a sajtóértesülések nem kínálnak információt arra vonatkozóan, hogy milyen kritériumok alapján választják ki a mentorokat és fogadószervezeteket, mekkora lesz a beleszólása az ösztöndíjasok kiválasztásába és munkájába, valamint hogy számukra ez mekkora többlettevékenységgel jár majd, illetve milyen források állnak rendelkezésükre. A források és a szerepmeghatározás jelenleg tervezett elosztása arra enged következtetni, hogy a kiírók jelentős autonómiával ruháznák fel az ösztöndíjast, aki szabadon rendelkezhet a rábízott forrásokkal anélkül, hogy feltétlenül kommunikáljon a helyi szervezetekkel.

6. A programmal kapcsolatos utolsó probléma annak költségvetési vonzataihoz köthető. Amint azt Potápi Árpád, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára bejelentette, a Petőfi-program éves költségvetése 350 millió forint. Ez a magyar költségvetés szempontjából jelentéktelen összeg, érdemes azonban összehasonlítani a Bethlen Gábor Alap (BGA) nyílt pályázati kiírásának költségvetésével. A 2015-ös felhívás alapján a BGA 800 millió forintot tervez kiosztani „2015. január 1. és 2015. december 31. között megvalósuló, széles társadalmi csoportokat érintő projekttervekre.” Márpedig a két pályázat célcsoportja és hatása a határon túli közösségek esetében összehasonlíthatatlan, mivel a BGA kiírása lényegesen több határon túli magyart ér el, és reális módon segít a magyar közösségek szervezeti kapacitásának növelésében is. Ennek ellenére a magyar állam mindössze 2,3-szor nagyobb összeget fordít erre a programra, mint a határon túlra küldött közösségépítő önkéntesek tevékenységére.

Következtetés

A fenti elemzés alapján több következtetést vonhatunk le a Petőfi-program következményeivel, valamint megvalósítására leselkedő veszélyekkel kapcsolatban. A program különös veszélye, hogy feszültségeket kelt a szórványközösségekben, hiszen olyan szereplőt telepít a közösségbe, amely anyagilag és erőforrás szempontjából egyaránt a helyiek fölött áll. Az egyenlőtlenségek nemcsak elbátortalaníthatják a helyi szereplőket az önkéntes cselekvéstől, de konfliktusokat is szíthatnak az ösztöndíjas és a helyiek között.

Másrészt a kiírás nem tesz különbséget a diaszpóra és a szórvány között, a Petőfi-program ötlete megpróbálja átültetni a határon túli magyar szórványközösségekbe a Kőrösi Csoma Sándor Program elképzelését. Harmadrészt úgy tűnik, hogy a program elsődleges célja nem a szórványközösségek megerősítése, hanem azok Magyarországgal való kapcsolatának erősítése és az ösztöndíjasok határon túli magyarok iránti érzékenységének növelése. Ez látszik kirajzolódni nemcsak a keresett személyek profiljából, de a határon túli magyarok számára juttatott költségvetési tételek elosztásából, valamint a fogadószervezetek és mentorok szerepének másodlagossá tételéből is.

Összefoglalva: a program jó eséllyel nem látszik segíteni, hanem bizonyos körülmények között akár árthat is a szórványközösségek intézményes megerősödésének. Ugyanakkor új típusú nemzetpolitikai gyakorlatot honosíthat meg,  amely nagyobb hangsúlyt fektet a központból irányított és kivitelezett programokra, mint a helyi értékek és erőforrások kiaknázásának lehetőségére. Másodlagos célját tekintve pedig korántsem a határon túli magyarok számára létrehozott ösztöndíjprogramról beszélhetünk, hanem sokkal inkább az anyaországi magyarok identitását erősítő projektről.

A szerző a Mensura Transylvanica Politikaelemző Csoport elemzője, a Sapientia EMTE oktatója

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb
Fontos számunkra az adatai védelme!

Annak érdekében, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és hirdetéseket, közösségi médiaszolgáltatásokat nyújtsunk, valamint elemezzük a látogatottságokat, partnereinkkel együtt sütiket (cookie-kat) használunk oldalunkon. Kattintson az Elfogadom a sütiket! gombra az említett technológia webes használatának elfogadásához. Bármikor megváltoztathatja hozzájárulási beállításait.



Szükség van a hozzájárulásához!

Az alábbi listából kiválaszthatja, hogy mely süticsoportok elhelyezéséhez járul hozzá böngészőjében. Mindegyik kategóriához tartozik egy leírás, amelyben részletezzük, hogy mi és partnereink mire használják az Ön adatait. Nagyra értékeljük, ha elfogadja a sütiket, és garantáljuk, hogy adatai biztonságban lesznek.

Tájékoztatás a sütik használatáról

A Príma Press Kft. által üzemeltetett erdelyinaplo.ro domainen keresztül elérhető weboldalakon sütiket (angolul: cookie-kat) használ.

A sütik feladata

Információkat gyűjtenek a látogatókról és eszközeikről; megjegyzik a látogatók egyéni beállításait, amelyek felhasználásra kerül(het)nek például online tranzakciók igénybevételekor, ezáltal nem kell újra begépelni az adatokat; megkönnyítik a weboldal használatát; célzott hirdetések jelennek meg a weboldalon; minőségi felhasználói élményt biztosítanak.

Mi a süti?

A sütik olyan kisméretű adatcsomagok, szöveges fájlok, amelyek a weboldalon történt látogatás alkalmával kerülnek elhelyezésre a böngészőjében. A sütik lehetővé teszik, hogy a felhasználót a következő látogatásakor felismerje, ezáltal a sütit kezelő szolgáltatónak lehetősége van összekapcsolni a felhasználó aktuális látogatását a korábbiakkal, de kizárólag a saját tartalma tekintetében.

A sütiket megkülönböztethetjük funkciójuk, tárolási időtartamuk alapján, de vannak olyan sütik, amelyeket a weboldal üzemeltetője helyez el közvetlenül, míg másokat harmadik felek helyeznek el.

Az erdelyinaplo.ro által alkalmazott sütik leírása

A weboldalon alkalmazott sütik funkciójuk alapján lehetnek: alapműködést biztosító sütik; preferenciális sütik; statisztikai célú sütik; hirdetési célú sütik és közösségimédia-sütik.

A tárolási időtartamuk alapján megkülönböztetünk munkamenet sütiket, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt, és állandó sütiket, amelyeket a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató nem törli.

Alapműködést biztosító sütik

Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható. Az alapműködést biztosító sütik a látogatók azonosítása nélkül gyűjtenek információkat a weboldal használatáról.

A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).

Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.

Alapműködést biztosító sütik listája:

Süti neve Szolgáltató / Funkció Süti lejárata  
PHPSESSID erdelyinaplo.ro
Feladata a munkamenetek állapotának lekérése, a munkamenetek között.
munkamenet saját
cookieControll erdelyinaplo.ro
Feladata a süti beállítások megjegyzése
365 nap saját
cookieControlPrefs erdelyinaplo.ro
Feladata a süti beállítások megjegyzése
365 nap saját

 

Preferenciális sütik:

A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a cikk alatti Jó hír/Rossz hír-funkció (szekelyhon.ro; kronikaonline.ro) használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.

Preferenciális sütik listája:

Süti neve Szolgáltató / Funkció Süti lejárata  
newsvote_ erdelyinaplo.ro
Cikkre való szavazás rögzítése
30 nap saját

 

Statisztikai célú sütik

A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.

A statisztikai célú sütik által gyűjtött információk arra vonatkoznak, hogy pl. a látogató az oldal mely részére kattintott, hány oldalt keresett nyitott meg, milyen hosszú volt az egyes munkamenetek megtekintési ideje stb.

A felhasználónak lehetősége van a normál, illetve anonimizált beállítás közül választani.

Például, a Google Analytics IP-anonimizálási funkciója az IPv4-felhasználók IP-címének utolsó oktettjét, illetve az IPv6-címek utolsó 80 bitjét nem sokkal a cím Analytics adatgyűjtő hálózatba kerülése után nullára állítja a memóriában. Ilyen esetben a rendszer soha nem írja lemezre a teljes IP-címet.

Statisztikai célú sütik listája:

Süti neve Szolgáltató Süti lejárata  
_ga google.com 2 év Harmadik fél
_gat google.com 1 nap Harmadik fél
_gid google.com 1 nap Harmadik fél

 

Hirdetési célú sütik

A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha a beállításoknál anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetések fognak megjelenni.

Hirdetési célú sütik listája:

Süti neve Szolgáltató Süti lejárata  
__gads google.com 2 év harmadik fél
_fbp facebook.com 3 hónap harmadik fél
ads/ga-audiences google.com munkamenet harmadik fél
DSID google.com 1 nap harmadik fél
fr facebook.com 100 nap harmadik fél
IDE google.com 1 év harmadik fél
pcs/activeview google.com munkamenet harmadik fél
test_cookie google.com 1 nap harmadik fél
tr facebook.com munkamenet  harmadik fél

 

Közösségimédia-sütik

A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.

Közösségimédia-sütik listája:

Süti neve Szolgáltató Süti lejárata  
act facebook.com munkamenet harmadik fél
c_user facebook.com 1 nap harmadik fél
datr facebook.com 1 nap harmadik fél
fr facebook.com 1 nap harmadik fél
locale facebook.com 1 nap harmadik fél
presence facebook.com munkamenet harmadik fél
sb facebook.com 1 nap harmadik fél
spin facebook.com 1 nap harmadik fél
wd facebook.com 1 nap harmadik fél
x-src facebook.com 1 nap harmadik fél
xs facebook.com 1 nap harmadik fél
 urlgen   instagram.com  munkamenet  harmadik fél
 csrftoken   instagram.com  1 év  harmadik fél
 ds_user_id  instagram.com  1 hónap  harmadik fél
 ig_cb  instagram.com   1 nap  harmadik fél
 ig_did   instagram.com  10 év  harmadik fél
 mid  instagram.com  10 év  harmadik fél
 rur  instagram.com  munkamenet  harmadik fél
 sessionid   instagram.com  1 év  harmadik fél
 shbid  instagram.com  7 nap  harmadik fél
 shbts  instagram.com  7 nap  harmadik fél
VISITOR_INFO1_LIVE youtube.com  1 nap harmadik fél
SSID youtube.com  1 nap harmadik fél
SID youtube.com  1 nap harmadik fél
SIDCC youtube.com  1 nap harmadik fél
SAPISID youtube.com  1 nap harmadik fél
PREF youtube.com  1 nap harmadik fél
LOGIN_INFO youtube.com  1 nap harmadik fél
HSID youtube.com  1 nap harmadik fél
GPS youtube.com  1 nap harmadik fél
YSC youtube.com   munkamenet harmadik fél
CONSENT youtube.com  1 nap harmadik fél
APISID youtube.com  1 nap harmadik fél
__Secure-xxx youtube.com  1 nap harmadik fél

 

A Príma Press Kft-vel szerződött partnerek által alkalmazott sütik leírása

A weboldalon más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket. A partnerek által alkalmazott sütikről a felhasználók a szolgáltatók saját honlapján tájékozódhatnak:

Google Analytics: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gtagjs/cookie-usage

Google Adwords: https://www.google.com/intl/en/policies/privacy

Google Adsense: https://policies.google.com/privacy?hl=hu

Facebook: https://www.facebook.com/policy/cookies/

Twitter: https://help.twitter.com/en/rules-and-policies/twitter-cookies

 

A Príma Press Kft-vel szerződéses kapcsolatban nem álló, harmadik felek által elhelyezett sütik

A fent leírtakkal ellentétben a Príma Press Kft. szerződéses kapcsolatban nem álló más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket a weboldalon, a cégünktől függetlenül, saját működésük érdekében. Az ilyen, harmadik felek által használt sütik elhelyezése ill. az azt elhelyezők által esetlegesen folytatott adatkezelések tekintetében a Príma Press Kft. semmilyen felelősségen nem vállal, e téren felelősségüket kizárja.

Hogyan módosíthatók a sütibeállítások?

A korábban eszközölt sütibeállításokat desktopon a láblécében található Sütibeállítások menüre kattintva bármikor megváltoztathatja. Mobilon pedig a menü gombra, majd a Sütibeállítások menüre bökve éri el.

Alapműködést biztosító sütik:

Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható. Az alapműködést biztosító sütik a látogatók azonosítása nélkül gyűjtenek információkat a weboldal használatáról.

A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).

Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.

Alapműködést biztosító sütik listája: PHPSESSID, cookieControll, cookieControlPrefs.


NEM FOGADOM EL
MINDIG AKTÍV
Preferenciális sütik

A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a cikk alatti Jó hír / Rossz hír funkció használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni

NEM FOGADOM EL – ebben az esetben bizonyos funkciók nem lesznek aktívak

Preferenciális sütik listája: newsvote_


NEM FOGADOM EL
ELFOGADOM
Statisztikai célú sütik:

A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

NORMÁL – minden funkció aktiválásra kerül

ANONIM – a társadalmi-demográfiai funkciókat inaktiválódnak, és az IP-cím anonimizálásra kerül

Statisztikai célú sütik listája: _ga, _gat, _gid.


ANONIM
NORMÁL
Hirdetési célú sütik:

A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetései lesznek.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

NORMÁL – az Ön profilja szerint, személyre szabott hirdetések jelennek meg

ANONIM – a hirdetés az Ön profiljától függetlenül jelenik meg

Hirdetési célú sütik listája: __gads, _fbp, ads/ga-audiences, DSID, fr, IDE, pcs/activeview, test_cookie, tr.


ANONIM
NORMÁL
Közösségimédia-sütik

A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni

NEM FOGADOM EL – ebben az esetben a közösségi média funkciói nem lesznek aktívak

Közösségimédia-sütik listája: act, c_user, datr, fr, locale, presence, sb, spin, wd, x-src, xs, urlgen, csrftoken, ds_user_id, ig_cb, ig_did, mid, rur, sessionid, shbid, shbts, VISITOR_INFO1_LIVE, SSID, SID, SIDCC, SAPISID, PREF, LOGIN_INFO, HSID, GPS, YSC, CONSENT, APISID, __Secure-xxx.


NEM FOGADOM EL
ELFOGADOM

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.

Székely Sport