Még sokat kell dolgozni a kisebbségi kérdésen

EN-összeállítás 2016. február 06., 16:55

Új lendületet kell adni a magyar–román együttműködésnek, hogy az egymás tiszteletén alapuljon, erőforrásként tekintsen a nemzeti közösségekre, és kiaknázza a gazdasági lehetőségeket – jelentette ki Szijjártó Péter Bukarestben, miután román kollégájával, Lazăr Comănescuval találkozott.

 

Még sokat kell dolgozni a kisebbségi kérdésen
galéria
Fotó: MTI

A bukaresti látogatásra érkező Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter román kollégájával, Lazăr Comănescuval tartott múlt pénteken közös sajtóértekezletén rámutatott: Magyarország stratégiai partnerként tekint Romániára. Felidézte, hogy a korábbi, Victor Ponta vezette román kormányzat méltatlan vádakkal illette Magyarországot, amelyre a magyar fél keményen reagált. Hangsúlyozta, hogy ez a hangulat megváltozott a jelenlegi bukaresti kormány hivatalba lépésével. Szijjártó Péter szerint vannak olyan ügyek a kétoldalú kapcsolatokban – például a kisebbségi kérdés –, amelyekben „sokat kell még dolgozni”, de úgy vélte: kellenek közös sikertörténetek ahhoz, hogy a vitás kérdésekre is választ tudjanak találni a felek.

A magyar diplomácia vezetője beszámolt arról, hogy az Eximbank 370 millió eurós hitelkeretet nyit a magyar–román vállalatközi együttműködés fejlesztésére. Megállapodott román partnerével abban is, hogy 2019-ben összekötik Magyarország és Románia gázvezetékrendszerét. Szijjártó Péter bejelentette, két éven belül megnyílhat a második gyorsforgalmi összeköttetés is Magyarország és Románia között, amikor összekötik a magyar M4-es és román A3-as autópályát. Megjegyezte: a határ átjárhatóságát is növelni akarják, hiszen versenyhátrányt jelent, hogy míg Nyugat-Európában 2–3 kilométerenként vannak határátkelők, a magyar–román határon csak 40 kilométerenként van átkelési lehetőség.

A bevándorlási válságról szólva a külgazdasági és külügyminiszter elmondta: a közös magyar és román álláspont az, hogy az EU külső határait meg kell védeni, de Európában ebben a tekintetben képmutató politika zajlik, és Európa jelenleg délről védtelen. „Ha Görögország nem hajlandó teljesíteni a kötelezettségeit, akkor létre kell hozni egy másik védelmi vonalat Bulgária és Macedónia bevonásával, mert ha nem tudjuk megállítani a bevándorlási nyomást, amely Európára hárul, akkor majd lesz újabb Köln, még tovább romlik a közbiztonság Európában” – idézte az MTI Szijjártót. „Nem építünk több kerítést, mint amenynyi szükséges. Reméljük, Románia meg tudja védeni határait, és nem lesz szükség a kerítésre” – szögezte le a magyar diplomácia vezetője.

Lazar Comănescu kijelentette, egyetértettek magyar kollégájával a kisebbségek hídszerepében. Közölte, hogy két hét múlva a magyar–román gazdasági vegyesbizottság is összeül, hogy konkrét javaslatokkal segítse a kétoldalú együttműködést abban is, hogy az Európai Uniónak határozottan fel kell lépnie külső határai védelmében. Mint mondta, örömmel fogadta, hogy Magyarország továbbra is támogatja Románia felvételét a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezetbe.

Szíjjártó Péter Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel is találkozott Bukarestben. Kelemen szerint a találkozón az a többszörös jogfosztás is szóba került, amely kapcsán az RMDSZ már korábban is kifejezte elégedetlenségét, és amely a román–magyar viszony egyik témája kell, hogy legyen. Kelemen elfogadhatatlannak tartja, hogy vannak olyan, a magyarságot közvetlenül érintő törvények, amelyeket nem alkalmaznak Romániában”.

„Ne használják belföldi haszonszerzésre a magyar kártyát!”
Szijjártó Péter a Digi24 hírtelevíziónak adott interjúban többek között úgy fogalmazott: „Kétségtelen tény, hogy az elmúlt időszak román rendvédelmi fellépései alkalmasak egy olyan kép kialakítására, hogy magyar tisztségviselőket, magyar nemzetiségű vagy állampolgárságú embereket mintha kiemelt figyelemben részesítenének. Azt gondolom, Romániának nem érdeke, hogy kialakuljon róla ilyen kép, és ezért határozott elvárásunk Romániával szemben is, hogy jogszabályait ne diszkriminatívan, ne szelektíven alkalmazza”. Hozzátette: a terrorizmus a legsúlyosabb vádak egyike, ezért különösen nagy a felelősségük a román hatóságoknak, hogy a gyanúsított jogait tiszteletben tartó, átlátható, az igazság kiderítésére irányuló eljárást folytassanak le. Megjegyezte: vannak törekvések, és nemcsak Romániában, amelyek a kisebbségi kártyát belpolitikai haszonszerzésre akarják gátlástalanul felhasználni, de ezt nem szabad megengedni, ez nem érdekük sem a román, sem a magyar embereknek.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.