Levélszavazás: magyar választás április 6-án

Makkay József 2014. március 21., 15:29 utolsó módosítás: 2014. március 24., 18:37

Bő két hét választ el az április 6-i magyar országgyűlési választásoktól, a levélben  szavazás folyamatának első erdélyi nagy próbatétele a végéhez közeledik. A külhoni magyar választópolgároknak ezen a héten postázza a szavazólapot a Nemzeti Választási Iroda. Összeállításunkból kiderül: Magyarország külképviseletei és az erdélyi magyar szervezetek bíznak a sikerben.

Levélszavazás: magyar választás április 6-án
galéria

Szombaton, március 22-én, 16 óráig lehet a www.valasztas.hu honlapon regisztrálni mindazoknak a határon túli magyar állampolgároknak, akik nem rendelkeznek magyarországi állandó lakhellyel, és szavazni szeretnének az április 6-án sorra kerülő országgyűlési képviselők választásán. Száznégy év után először az egész Kárpát-medencében valamennyi magyar szavazhat, aki a honosítási eljárás révén magyar állampolgárságot kapott. Magyarország kolozsvári főkonzulátusának munkatársával, Szűcs Zoltán konzullal az előkészületek finisében a szavazással kapcsolatos tudnivalókat összegeztük.

A külhoni szavazás ábécéje
Az előttünk álló hétvége, illetve az azt követő napok fontos dátumot jelentenek: csak az voksolhat a magyar országgyűlési választások 18 pártot és pártszövetséget tartalmazó országos listájára, aki szombat délutánig regisztrál. Március 18-án délelőtt 214.238 főn állt a regisztrációs számláló. Az idő szűkössége miatt regisztrálni már csak elektronikus formában javasolt annak érdekében, hogy a Budapesten székelő Nemzeti Választási Iroda (NVI) időben kipostázhassa a választási csomagot. Akik a regisztráció során a csíkszeredai vagy a kolozsvári Főkonzulátus címére kérték a küldeményt, ők külön értesítés nélkül március 24.–április 4. között vehetik át azt a helyszínen.

Segítenek a Demokrácia Központok
„Szavazatunk inkább szimbolikus jelentőségű, hiszen a magyarországi politikát és az elemzéseket figyelve, szinte biztosra vehető, hogy nem az a néhány százezer külhoni szavazat fogja eldönteni az országgyűlési választások kimenetelét. A lehetőség az igazán fontos, hogy részesei vagyunk a döntési folyamatnak, immár ebben is „egy a nemzet”, nem csak kulturális szempontból. Hogy ki melyik pártra szavaz, szinte másodlagos, bár számomra nem kétséges, hogy Erdélyben a választók jelentős része a jelenlegi kormánypártra voksol” – nyilatkozta lapunknak Toró T. Tibor. Az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke arról is beszélt, hogy felméréseik azt mutatják: az erdélyi magyarok többségében megvan a szándék a magyarországi választásokon való részvételre. A szavazási rutin hiánya és a levélben történő szavazás bürokratikus elvárásainak szokatlansága azonban problémát okozhat. A néppárt tájékoztató szórólapot készített, amelyben részvételre buzdít, valamint a szavazási folyamat esetleges buktatóira hívja fel a figyelmet, az azonosító nyilatkozat érvényes kitöltésében vagy a szavazatot tartalmazó levélboríték célba juttatásának alternatív módozataiban segít. Az EMNT Demokrácia Központjai hosszított órarend szerint működnek az április 6-át megelőző két hétben. Toró meggyőződése szerint a történelmi magyar egyházak is támogatják a hozzájuk segítségért forduló szavazópolgárokat.

A külhoni magyar állampolgárok névre szóló borítékban kapják meg postán a levélszavazáshoz szükséges iratokat: egy szavazólapot, egy kisborítékot, a Nemzeti Választási Iroda címével ellátott nagyobb válaszborítékot, az azonosító nyilatkozatot, illetve a kitöltési útmutatót. A magyar választójogi törvény szerint kék tintás íróeszközzel kell beikszelni a választott pártot vagy pártszövetséget. Ezt követően a szavazólapot összehajtva a kis borítékba tesszük, és leragasztjuk. A szavazólapot tartalmazó lezárt boríték a kitöltött és aláírt azonosító nyilatkozattal a válaszborítékba kerül: ezt a borítékban található biztonsági ragasztóval kell lezárni.


Az azonosító nyilatkozatban szereplő adatok megegyeznek a regisztrációs lap első oldalán szereplő adatokkal: név, születési hely, születési idő, édesanya születési neve. Kitöltéskor meg kell adni egy személyazonosításra alkalmas okmány – honosítási okirat, állampolgársági bizonyítvány vagy útlevél – számát. Legegyszerűbb, ha a szavazó polgár a kis lakcímkártya alapján tölti ki az azonosító nyilatkozatot. A konzul hangsúlyozta: szavazólapból csak egy példányt kap a választó, ezért fontos, hogy ne hibázzunk. A fénymásolt szavazólap érvénytelen. Hibás kitöltés esetén az azonosító nyilatkozat kinyomtatható a www.valasztas.hu honlapról. A válaszboríték felcímezett: sem a kis-, sem a nagyborítékra nem szabad semmit írni – a feladó nevét nem kell feltüntetni.

Hogyan jut el a boríték Budapestre?
A postázás költségeit a magyar állam fedezi: a román és a magyar posta egyaránt ingyenesen szállítja az NVI címével ellátott válaszborítékokat. A konzulátus munkatársa szerint a román posta – törvényes határidőben – tíz nap alatt vállalja a levélküldemény Budapestre való eljuttatását.  A konzulátus ezért azt javasolja az erdélyi szavazóknak, hogy legkésőbb március 25-ig adják postára a szavazatukat tartalmazó borítékot. Aki ebben az időszakban Magyarországra utazik, legkésőbb április 3-án bármelyik postahivatalban leadhatja levélszavazatát. A postai úton továbbított szavazatok beérkezési határideje április 5-e éjfél: a később érkezett borítékokat már nem veszik figyelembe. Erdélyben március 24.–április 4. között a csíkszeredai és a kolozsvári Főkonzulátus postaládájába is lehet – munkanapokon – levélszavazatokat leadni, valamint április 6-án, vasárnap, a parlamenti szavazás napján is. Levélszavazatokat április 6-án Magyarországon a 106 országos egyéni választókerületi irodában is le lehet adni.

RMDSZ: éljünk a megszerzett joggal
 „Az RMDSZ arra biztatja az erdélyi magyar állampolgárokat, hogy éljenek a megszerzett jogukkal. Tesszük ezt most, április hatodika vonatkozásában, és minden más alkalomkor, amikor szavazati jogunkkal élhetünk” – fogalmazott az Erdélyi Naplónak Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára. A 2004. december 5-i népszavazás előtt is gyűjtött az RMDSZ aláírást, a könnyített honosítás intézményének a bevezetését kérve – mondta a politikus. A határon túli szavazatok egy-két mandátum sorsát tudják befolyásolni, tehát nem Erdélyben dől el a választások eredménye. Kovács szerint ezzel is összefüggésbe hozható, hogy nem a magyarországi pártok kampányától volt hangos Erdély. Kovács kirívó ellenpéldaként a Jobbikot említette, akivel eddig is minden együttműködést elutasítottak. Mint fogalmazott, nem csak a magyar, a román szélsőséges pártokkal sem tartanak fenn kapcsolatot.

Erdélyben visszatérő kérdéssé vált: vállalhatják-e a szavazatot tartalmazó borítékok összegyűjtését és átadását a konzulátusoknak a regisztrációban segédkező történelmi magyar egyházak, civil-politikai szervezetek és magyar pártok? Az elfogadott jogszabály nem tiltja annak a lehetőségét, hogy a választópolgár továbbításra olyan embernek adja át levélszavazatát, akiben megbízik. A történelmi magyar egyházak számos lelkipásztora, a Demokrácia Központok munkatársai jelezték, hogy segítenek a szavazatok összegyűjtésében és továbbításában. Aki tehát nem szeretné postára adni levélszavazatát, illetve nem jut el a kolozsvári vagy a csíkszeredai Főkonzulátusra, érdeklődjön településén, hogy kire bízhatja a továbbítandó borítékot.

Titok marad
Miután a levélszavazat beérkezik a budapesti címzetthez, az azonosító nyilatkozat alapján ellenőrzik, hogy az adott személynek valóban van-e szavazati joga, és kiszűrik a kettős szavazás lehetőségét is. Ha mindent rendben találnak, a szavazatot tartalmazó kis borítékot – felbontás nélkül – a többi listás szavazat közé keverik. Így a szavazás mindvégig titkos marad. A levélszavazatok felbontásánál jelen lesznek a pártok képviselői és a választási iroda munkatársai, ők számolják meg a szavazatokat. A szavazat akkor érvénytelen, ha hibásan töltötték ki az azonosító nyilatkozatot, nem írták azt alá, nem zárták le a borítékokat, a szavazólapon több pártot vagy egyetlen pártot sem ikszelnek be, vagy a szavazatot tartalmazó borítékra a szavazó ráír. Fontos: egy válaszborítékba csak egy szavazat és egyetlen nyilatkozat kerülhet!

A szavazás tisztaságának megőrzése érdekében az azonosító nyilatkozatot nem lehet a magyar külképviseletek helyiségeiben kitölteni.

Országos listán szereplő pártok
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) 18 pártlistát vett nyilvántartásba az áprilisi országgyűlési választásokra. A nyilvántartásba vételekről szóló NVB-határozatok március 17-én váltak jogerőssé. Országos listát azok a jelölőszervezetek állíthattak, amelyek legalább kilenc megyében és a fővárosban minimum 27 egyéni jelöltet tudtak állítani. Íme a pártok listája a szavazólapon: 

Magyarországi Cigánypárt
• A Haza Nem Eladó Mozgalom Párt
• Seres Mária Szövetségesei
• Független Kisgazda-, Földmunkás és Polgári Párt
• Új Dimenzió Párt
• Fidesz-Magyar Polgári Szövetség–Kereszténydemokrata Néppárt
• Sportos és Egészséges Magyarországért Párt
• Lehet Más a Politika
• Jólét és Szabadság Demokrata Közösség
• Új Magyarország Párt
• Magyar Munkáspárt
• Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja
• Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppárt 
•  Együtt 2014
• Zöldek Pártja
• Összefogás Párt
• Magyar Szocialista Párt-Együtt – A Korszakváltók Pártja –Párbeszéd Magyarországért Párt–Demokratikus Koalíció–Magyar Liberális Párt
• Jobbik Magyarországért Mozgalom

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.