Harmadszorra győzött idén a Fidesz–KDNP

EN-összeállítás 2014. október 18., 21:35

Idén harmadszorra aratott elsöprő győzelmet a Fidesz–KDNP az október 12-én, vasárnap megtartott önkormányzati választásokon. A magyar kormánypártok valamennyi megyei közgyűlésben többséget szereztek, Tarlós István, Budapest főpolgármestere pedig szintén kényelmes kormánypárti többséggel vezetheti a fővárost.

Harmadszorra győzött idén a Fidesz–KDNP
galéria
Fotó: MTI

A Fidesz-KDNP országos győzelmét hozták az október 12-én, vasárnap megtartott magyarországi önkormányzati választások. Budapest 23 kerületéből 17-ben győztek a kormányerők, Tarlós István polgármester utcahosszal nyert az MSZP jelöltjével, Bokros Lajossal szemben. Országszerte három kivétellel az összes megyei jogú városban a Fidesz–KDNP polgármesterjelöltjei foglalhatják el a polgármesteri széket. A voksoláson a szavazásra jogosultak 44,29 százaléka vett részt, összesen 3 618 677 fő. Önkormányzati választást 3177 településen tartottak, ahol 7997 polgármesterjelölt és 59 181 képviselőjelölt mérettetett meg.

A Fidesz mindent visz

Budapesten a Fidesz–KDNP jelöltje, Tarlós István hivatalban levő polgármester 49,06 százalékkal végzett az első helyen, és ezzel ő lett a főváros régi-új polgármestere. Bokros Lajos, az MSZP által létrehozott Modern Magyarország Mozgalom jelöltjeként 36,04 százalékot szerzett, a harmadik helyen a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelöltje, Staudt Gábor végzett a szavaztok 7, 10 százalékával. Az LMP-és Csárdi Antal 5,69 százaléknyi szavazatot kapott. A 33 tagú Fővárosi Közgyűlésben a Fidesz–KNDP 20, az MSZP 5, a DK 2, az Együtt PM 2, civil szervezetek 2, az LMP és a Jobbik 1-1 mandátumot nyert el. A hagyományosan baloldali-liberális beállítottságú Budapesten a Fidesznek ugyan nem sikerült kétharmadot szereznie a közgyűlésben, de politológusok szerint így is kimagasló eredményt ért el.

A 23 megyei jogú városból húszban a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltje nyert. Kriza Ákos (Fidesz–KDNP) jelenlegi polgármester a vártnál simábban győzött Miskolcon az ellenzék által támogatott Pásztor Alberttel szemben. Szoros győzelmet csak Szombathelyen, Sopronban és Szekszárdon arattak a Fidesz jelöltjei – ott kettő, három és hat százalékkal győztek. A megyei jogú városokban a legnagyobb küzdelem Salgótarjánban volt, itt Dóra Ottó, az MSZP–DK–Együtt–TVE–ST az utolsó pillanatokban szerezte meg a győzelmet. Békéscsabán a függetlenként induló Szarvas Péter győzött, hét százalékkal gyűjtött több szavazatot a Fidesz–KDNP jelöltjénél, Hanó Miklósnál. Botka László (MSZP–DK–Együtt–PM–Szegedért) magabiztosan foglalhatja el újra a polgármesteri széket Szegeden, 22 százalékkal szerzett több szavazatot a kormánypárti Kothencz Jánosnál.

A 19 megyei közgyűlés mindegyikében a Fidesz–KDNP szerezte a legtöbb mandátumot. A legnagyobb győzelmet Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Győr-Moson-Sopron megyében aratta. A megyei közgyűlésekben a Fidesz–KDNP 225 mandátumot, a Jobbik 81 mandátumot, az MSZP 50 mandátumot, a DK 19 mandátumot és az LMP 5 mandátumot szerzett. A Jobbik ezzel országos viszonylatban a második helyre tornászta fel magát, Budapesten azonban gyengén szerepelt, hiszen a városi közgyűlésben a töredékszavazatok révén kapott egy mandátumot.

Orbán: győzött az ország!

Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalásában, hétfőn, a parlamentben úgy fogalmazott: április és május után októberben is győzött az ország, méghozzá fölényesen.

„A választók most már megtették a magukét, a polgármestereken a sor” – hangsúlyozta a miniszterelnök. Úgy fogalmazott: „az európai politika utóbbi 60 évének példáiból megtanulhattuk, hogy egy országnak csak akkor sikerülhet felemelkednie, ha egységes. Az egység erejét jól kell felhasználnunk és ez a kormánytöbbség felelőssége. Ez elől a felelősség elől nem bújunk ki, mi nem elhárítani, szétteríteni szoktuk a felelősséget és az azzal járó döntéseket, hanem vállalni”. A Fidesz vezetője szerint az önkormányzati választás megerősítette a kormánytöbbséget abban, hogy néppárti, nemzeti alapon álló politikát kell folytatni a következő években is. A kormányfő felidézte, 2010-ben 3,6 millió ember dolgozott Magyarországon és 1,8 millió fizetett adót. Ma 4 millióan dolgoznak, 4 millióan fizetnek adót, a gazdasági növekedés 3 százalék felett van, a munkanélküliség pedig 8 százalék alatt. A háromszoros győzelem nem a vége, hanem a folytatása a munkájuknak, az a pillanat érkezett el, amikor „nem újrakezdeni kell valamit, hanem megerősíteni, folytatni, végigvinni, amit elkezdtünk.” A kormányfő a javuló gazdasági adatokat biztatónak nevezte, kiemelve: még a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint is jobban teljesít Magyarország. Hangsúlyozta, nem a munkanélküliséget, hanem a munkát fogják támogatni a következő években is.Hozzátette, az önkormányzati választás bizonyítja, az emberek nemcsak értik, hanem támogatják is ezt az elképzelést. Megerősítették azt a politikát, amely középpontba állítja és támogatja a családokat. A családok teszik belülről erőssé a nemzetet, ezért el kell kerülnünk, hogy a munkahely és a család közötti választás csapdájába essenek Magyarország polgárai – mutatott rá Orbán Viktor. Úgy fogalmazott, „ahogy eddig, úgy ezután is a Fidesz–KDNP és a kormány a három harmadot fogja szolgálni.” Akik tegnap nem ránk szavaztak, azok is számíthatnak ránk – zárta szavait a miniszterelnök.

Elégedett az ellenzék is

A MSZP jelöltje, Bokros Lajos szerint az önkormányzati választáson az általa elért eredmény „a diktatúrában győzelemnek számít”. A második helyen végzett főpolgármester-jelölt kijelentette: szívesen gratulálna Tarlós Istvánnak, ezt kívánná a demokrácia politikai kultúrája, de nem teheti, mert „a választás ugyan szabad volt, de nem volt tiszta”. Tóbiás József MSZP-elnök azt mondta, a párt vezetése döntött, nem kíván a jövőben részt venni az elitek játékában, nem kötnek több rossz alkut, kifelé nyitnak az emberek, a nép felé. Úgy fogalmazott, nem fogadják el „az orbáni hatalmi” nemzeti együttműködés rendszerét, sem azt a Gyurcsány Ferenc által képviselt hatalmi, vezérelvű politikát, amely bezárta a baloldalt az elmúlt négy évben, lehetetlenné tette, hogy értékazonos, baloldali, modern, nemzeti elkötelezettségű politikát folytasson.

Gyurcsány Ferenc DK-elnök szerint a reméltnél kisebb lépést tettek előre. Az MSZP-nek és a DK-nak igaza volt, amikor teljes körű összefogást szeretett volna létrehozni Budapesten; az Együtt-PM viszont hajthatatlan volt, mert „a semminél több, a mindennél kevesebb” koordinált indulást szerettek volna. Szigetvári Viktor azt mondta, az Együtt-PM tisztességes kampányt folytatott, tiszta lelkiismerettel állt a választók elé. Folytatni kell az ellenzék megújítását – közölte az Együtt-PM szövetség társelnöke, aki szerint a szövetségnek kizárólag együtt van jövője.

A párt elnöke szerint a Jobbik jelentős sikert ért el. Vona Gábor úgy fogalmazott: növelték képviselőik számát, és már nem északkelet-magyarországi pártként tartják őket számon, immár az ország minden pontján ott vannak. Hozzátette: 19 megyei közgyűlésből 17 helyen a második helyet szerezték meg, és többszörösére nőtt polgármestereik száma.

Schiffer András szerint összességében helytállt az LMP az önkormányzati választáson. Az ellenzéki párt társelnöke az elért eredményüket úgy értékelte: az LMP annyi képviselői helyhez jutott az országban, hogy képes lesz megsokszorozni erejét.

Erdélyi néppárti gratuláció
Az Erdélyi Magyar Néppárt vezetősége gratulált Erdélyből a Fidesz önkormányzati választásokon elért fölényes győzelméhez. A Néppárt bízik benne, hogy e mostani hármas sikert követően az anyaországi kormányzatnak alkalma lesz folytatni a megkezdett munkát, melynek eredményéül további nemzetpolitikai célkitűzéseik valósulhatnak meg. A Néppárt vezetősége számára külön öröm, hogy néhány területi szervezet képviselője és a helyi önkéntesek személyesen is részt vehettek a Fidesz kampányában. A néppártosok a választások utolsó hetében Szolnokon és Pécsett segédkeztek a mozgósításban, valamint ellátogattak Dabasra is. Hoppál Péter, kulturális államtitkár, a pécsi FIDESZ elnöke megköszönte az erdélyiek támogatását, a helyi Fidesz vezetői pedig ígéretet tettek arra, hogy a romániai államelnök-választás kampányában jelenlétükkel is segíteni fogják a Néppárt munkáját.

Továbbra is szétesett a baloldal

Nem változtak az önkormányzati politikai erőviszonyok a vasárnapi helyhatósági választás alapján – mondták az MTI által megkérdezett politikai elemzők a voksolás eredményeinek nyilvánosságra kerülése után. Lánczi Tamás, a Századvég vezető elemzője szerint a Fidesz-KDNP a várakozásoknak megfelelően megismételte 2010-ben aratott elsöprő önkormányzati győzelmét. A szakértő úgy látja, első ránézésre a Jobbik megyei közgyűlésekben látható erősödése jelentheti a legnagyobb változást, ez azonban elsősorban a baloldal szétesettségének következménye, nem pedig az ellenzéki párt áttörésszerű erősödésének. A Századvég munkatársa hangsúlyozta: a baloldal esélyeit a következő, országos választások nélküli három és fél évben egy tét nélküli és elhúzódó belháború nehezítheti, amelynek részeként Gyurcsány Ferenc feltehetően a baloldal újraegységesítéséért küzd majd, míg az MSZP a volt kormányfőtől független vezető szerep betöltését tervezi.

Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője szerint a Fidesz alacsonyabb részvétel mellett, kis veszteséggel megismételte négy évvel korábbi sikerét, Tarlós István főpolgármester pedig Budapesten is biztos győzelmet aratott, és kényelmes közgyűlési többséggel irányíthatja a várost. Szólt arról is, hogy bár a baloldal 2010-hez képest több kerületi polgármestert adhat, a megyei jogú városokban alig tudtak erősíteni, a kisebb települések szavazóitól meghatározott megyei közgyűlésekben pedig szinte mindenhol megelőzte őket a Jobbik. Juhász Attila túlzónak nevezte Vona Gábornak, a Jobbik elnökének azon kijelentését, hogy a mostani eredmények alapján a Fidesz kihívói lehetnének négy év múlva, hiszen pártja csak néhány, tízezernél több lakosú városban adhat polgármestert, az új, 33 tagból álló Fővárosi Közgyűlésben pedig csak egy képviselője lesz kompenzációs listáról.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.